İş dünyasında tedirgin bekleyiş: Hangi önlemler alınıyor, başlıca kaygılar neler?

Ukrayna’da da koronavirüs salgınının iş dünyasına olumsuz etkileri kendini göstermeye başladı. Peki şirketler hangi önlemleri alıyor, en çok hangi ihtimallerden dolayı endişe ediliyor?

Bu haber 24 Mart 2020 - 11:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Amerikan Ticaret Odası (ACC) ve Deloitte şirketinin ortak anketine göre, Ukrayna’daki şirketlerin yüzde 47’si koronavirüs salgınına rağmen presonel sayısını azaltmayı düşünmüyor. Şirketlerin yüzde 13’ü yeni personel alımına hazırlanırken, yüzde 23’ü çalışan kadrosunu küçültmeyi planlıyor.

Ankete göre şirket yöneticilerinin yüzde 65’i, şirketlerinin 2020 yılı hedeflerini tutturamayacaklarını tahmin ediyor. Anket katılımcılarının yüzde 16′ ı mevcut planlarını yerine getireceklerini, yüzde 2’si ise hedeflerinin üzerine çıkacaklarını öngörüyor.

Personellerinin tamamı bu süreçte ofis dışında çalışan şirketlerin oranı ankete yüzde 18 olarak yansıdı. Şirket yöneticilerinin yüzde 30’u ise çalışanlarının yüzde 50’sinden fazlasının uzaktan yerine getirilemeyecek işlerde çalıştıklarını belirtti.

Küresel piyasalardaki kriz, Ukrayna’nın IMF ile iş birliğinin devam etmemesi ihtimali ve default riski iş dünyasının en çok endişe ettikleri konuların başında geliyor.

Araştırmanın tamamına İngilizce ve Ukrayna olarak bu linkten ulaşabilirsiniz.

24.3.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.