Dünya Bankası’nın yorumu: “Ukrayna’da ahbap çavuş kapitalizmi var”

“Ukrayna’da siyasi kararların çoğuna iş dünyasındaki küçük bir grup etkide bulunuyor. Ülkede ‘ahbap çavuş kapitalizmi’ hakim.” Bu yorum Dünya Bankası Ukrayna, Moldova ve Belarus Direktörü Satu Kahkonen’e ait.

Epravda.com’daki yazısında Ukrayna’nın içinde bulunduğu “tehditler” ile ilgili değerlendirmede bulunan Dünya Bankası yetkilisi, araştırmalara göre, Ukrayna’daki şirketlerin yüzde 2’sinin toplam iş hacminin yüzde 20’sini ve ülkedeki şirketlerin toplam varlıkların yüzde 25’ini kontrol ettiği bilgisini aktardı.

Ukrayna’da oligark olarak tabir edilen milyarderlerin ülkedeki büyük sektörlerin tamamında tekel konumunda olduklarının altını çizen Kahkonen, “Bu sayede rant sağlıyorlar ve iktidardaki temsilcileri aracılığıyla önemli devlet meselelerine etkide bulunuyorlar” yorumunu yaptı.

Oligarkların enerji, doğal gaz satın alımı, kamu varlıklarının özelleştirilmesi, vergi yönetimi gibi önemli alanlarda yolsuzluk mekanizmalarının parçası olduğunu belirten Dünya Bankası yetkilisi, Ukrayna’daki ekonomi yönetim modelini “ahbap çavuş kapitalizmi” olarak nitelendirdi.

Ukrayna’da siyasi bağlantıları olan şirketlerin madencilik, enerji ve ulaşım sektörlerinde önemli etki sahibi olduklarına dikkati çeken Kahkonen, bu şirketlerin toplam iç hacminin yüzde 40’ına ve varlıkların yarısından fazlasına sahip olduklarını belirtti. Kahkonen’a göre, iktidarda söz sahibi olan şirketler tarım sektöründeki iş hacminin ve varlıkların da yüzde 25’ini elinde bulunduruyor ve başta tahıl üretimi ve ihracatını kontrol altında tutuyor.

15.3.2018

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.