Dünya Bankası’ndan Ukrayna’ya reçete: “Ekonomik büyümeyi ikiye katlamak için…”

“Gelişmiş ülkelerin ekonomik büyüme tempolarındaki düşüşe karşın, Ukrayna, ekonomisindeki büyümi ikiye katlayabilir.” Bu açıklama Dünya Bankası Ukrayna, Belarus ve Moldova Direktörü Satu Kahkonen’den geldi.

Bu haber 19 Ocak 2018 - 7:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Radio Svooboda’nın haberine göre, Ukrayna’nın ekonomik büyümesini hızlandırmak için arazi reformuna öncelik vermesi gerektiğinin altını çizen Dünya Bankası yetkilisi, “Ukrayna, devasa bir tarım potansiyeline sahip. Ancak tarım arazilerinin satışına yönelik uygulanan moratoryum, Ukrayna’nın tarım pazarının etkin işleyişinin önünde engel” dedi.

Ukrayna’nın ele alması gereken ikinci önemli reformun, yolsuzluklarla mücadele alanında olması gerektiğini belirten Kahkonen, “Dünya Bankası, yolsuzluk mahkemelerinin kurulmasını öngören yasa tasarısını destekliyor. Kamu işletmeleriyle ilgili reform da kritik önem taşıyor. Bu adımlar atılmadan ekonomide yüzde 4’lük büyüme yakalanmasının mümkün olduğunu düşünmüyoruz” diye konuştu.

Dünya Bankası yetkilisi, jeopolitik gerginliklerin ve ülkenin doğusundaki silahlı çatışmaların da Ukrayna ekonomindeki gidişatı etkileyebileceğine işaret etti.

19.1.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.