Dünya Bankası raporu: Koronavirüs nedeniyle Ukrayna ekonomisini bekleyen riskler

Dünya Bankası, Ukrayna ekonomisinin koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle karşı karşıya olduğu başlıca risklere dikkat çekti. Raporda ülke ekonomisi için “en iyi ihtimalle” yüzde 3,5 daralma öngörüldü. İşte ayrıntılar…

Bu haber 10 Nisan 2020 - 8:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünya Bankası raporunda, Ukrayna’da koronavirüs salgınının yılın ikinci yarısında düşüşe geçmesi halinde, 2020’de ülke ekonomisinin yüzde 3,5 küçüleceği, enflasyonun ise yüzde 8,9’a yükseleceği tahmin edildi.

Halkın reel gelirlerinde bu sene yüzde 4 azalma olacağı öngörülen raporda, kamu bütçe açığının yüzde 4,9’a, kamu borcunun da GSYH’nin yüzde 59’u seviyesine çıkacağı tahminine yer verildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle Ukrayna ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu başlıca riskler ise şöyle sıralandı:

-Salgının yayılmasına karşı alınan önlemler nedeniyle, hizmet ve ulaşım sektörlerinin sekteye uğramasının da etkisiyle, halkın gelirleri ve tüketim azalacak.

-Polonya ve diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ekonomik aktivitenin gerilemesi Ukrayna ekonomisine olumsuz yansıyacak. (Yurt dışında çalışan ve ülkelerine para transferi yapan Ukraynalılar, son yıllarda Ukrayna ekonomisinin lokomotifi olarak gösteriliyor.)

-Dünya genelinde fiyatlarda yaşanan düşüş, Ukrayna’nın ihracat gelirlerini azaltacak.

Diğer yandan Dünya Bankası, Ukrayna’da ekonomi alanında reformların, yolsuzluklarla mücadelenin ve makroekonomik istikrarın sürdürülmesi halinde ekonominin 2021’de yüzde 3, 2022’de yüzde 4 büyüyebileceğini öngörüyor.

10.4.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.