Döviz, altın, gayrimenkul… Ukrayna’da 2017’de en çok kazandıran yatırım araçları hangileri?

Ukrayna’da 2017 yılında en fazla kâr getiren yatırım araçları hangileri oldu?

Komsomolskaya Pravda gazetesi, Ukrayna’da 2017 yılında yapılan farklı yatırımların karlılık oranlarını mercek altına aldı:

Grivna mevduatları enflasyonun altında kaldı

Grivna mevduatları bugün yıllık ortalama yüzde 16 faiz getiriyor. Ancak Ukrayna’da gerçek kişilerin yüzde 18 gelir vergisi ve yüzde 1,5 “savaş vergisi” vermeleri gerekiyor. Yani yüzde 16’lık faiz, vergiler düşünce yüzde 13,04’e iniyor. Resmi enflasyon oranı hesaba katıldığında, grivna mevduatlarının yıllık yaklaşık yüzde 0,6 oranında zarara uğrattığı görülüyor.

Döviz mevduatları: En kârlısı euro

Ukrayna’da Aralık 2016’dan bu yana euro kurunda yaklaşık yüzde 20 artış yaşandı. Dolarda bu oran yüzde 5,5 civarında. Euro yatırımları yılda ortalama yüzde 25 kazanç getirirken, enflasyondan arındırılmış gelir ise yüzde 11,5 civarında oldu. Böylece euro, Ukrayna’da 2017 yılının en kârlı yatırım aracı oalrak gösteriliyor.

Altın

Altının ons fiyatı geçen sene bin 150 dolar civarındayken, bu yıl bu rakam bin 271 dolar. Enflasyon hesaba katıldığında Ukrayna’da altın yatırımının yıllık getirisi yüzde 2,5 olarak hesaplanıyor.

Emlak

Ukrayna’da ikinci el konutlar ucuzlarken, yeni konutların fiyatları ise artışta. Emlak şirketlerinin verilerine göre, ülkede ikinci el konutların fiyatları dolar bazında yüzde 8,2 geriledi. Böylece dolar kurundaki artışa rağmen, ikinci el konut yatırımları yüzde 3 zarar ettirdi. Enflasoyon buna dahil değil. İkinci el konutlar grivna bazında ise yüzde 16 ucuzladı. Yeni dairelerde fiyat artışı olsa da, bunun enflasyonu kapamaya yetmediği belirtiliyor.

Ukrayna’da Bölgesel Kalkınma Bakanlığı’nın 2017 yılı için belirlediği ortalama metrekare inşaat maliyeti 12 bin 128 grivna. 2018 yılında bu rakamın 14 bin 340 grivnaya çıkması bekleniyor. Diğer yandan Kiev’de bugün metrekaresi 14 bin 500 grivnadan dairelerin satıldığı, yani bazı şirketlerin hemen hemen maliyetine satış yaptığı, bu durumun seneye de devam etmesinin tahmin edildiği kaydediliyor.

26.12.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.