Dolar, enflasyon, GSYH: İşte Ukrayna ekonomisi için üç farklı senaryo…

Dünyayı sarsan koronavirüs (Covid-19) salgınının küresel ekonomi üzerindeki olası etkileriyle ilgili tahminler gündemde. Peki Ukrayna ekonomisi için hangi iyimser ve kötümser senaryolar konuşuluyor?

Bu haber 29 Mart 2020 - 10:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Capital Times şirketi, Ukrayna ekonomisini bekleyen üç olası senaryoyu derledi. Finance.ua’nın aktardığı tahminler şöyle:

Birinci senaryo

Ukrayna IMF ile 2020 yılında yeni anlaşma imzalayacak. Koronavirüs salgını yılın üçüncü çeyreğinin başında düşüşe geçecek. Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı ılımlı politikalarını sürdürecek. Ekonomi yüzde 4 daralacak.

2020’de ortalama dolar kuru 30,3 grivna olacak. Kur 35 grivnaya kadar çıkacak. Enflasyon yüzde 10,5’i bulacak.

İkinci senaryo

IMF ile anlaşmaya varılamayacak. Küresel ekonomideki olumsuz gidişata bağlı olarak Ukrayna GSYH’si yüzde 10 küçülebilir.

Dolar kuru 45 grivnaya kadar çıkabilir, oralama kur 32,6 grivnayı bulabilir. Enflasyon yüzde 16,5’e yükselebilir.

Üçüncü senaryo

Yılın dördüncü çeyreğinde ekonomi iyileşmeye başlayabilir. GSYH küçülmesi yüzde 2,8’i geçmeyebilir. Döviz rezervleri 20,1 milyar dolar seviyesinde kalabilir.

Ekonomideki gidişatla ilgili değerlendirmede bulunan Capital Times yöneticisi Eric Nyman, “Koronavirüs salgınının ağustos ayına doğru sonlandırılabileceği söyleniyor. Ancak sonbaharda hava değişimi ile birlikte virüs tekrar görülebilir. Maalesef, şu an içinde bulunduğumuz durum, 2021 kışında yaşayacaklarımız öncesi ısınma turları. O tarihe geldiğimizde, mutasyona uğramış ‘koronavirüs-2’ çıkabilir. Fakat eşsiz krizler, eşsiz fırsatları da beraberinde getirir. Dolayısıyla iyimser olun. Bu durumun olumlu yanlarını görmeye çalışın” ifadelerinde bulundu.

29.3.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.