Dnyepr’ın incisi: Dnepropetrovsk

d3

Ukrayna’da kısaca “Dnyepr” diye bilinen Dnepropetrovsk, ülkenin göbeğinde, ismini taşıdığı Dnyepr Nehri’nin her iki yakasında kurulu. Kiev, Harkov ve Odessa’dan sonra Ukrayna’nın dördüncü büyük şehri olan “Dnyepr”, ülkenin en önemli sanayi, ekonomi ve ulaşım merkezlerinden biri.

Rusya İmparatorluğu zamanında “üçüncü başkent” olması planlanan kentin bugünkü nüfusu 1 milyon civarında.

Çariçe II. Yekaterina döneminde kurulan ve ilk başlarda Yekaterinoslav olarak anılan kent, 1797—1802 döneminde ise Novorossiysk ismini almış.

d4

Sovyetler Birliği zamanında çok hızlı bir sanayileşme sürecine giren Dneptopetrovsk, SSCB’nin en önemli sanayi metropollerinden biri haline gelmiş.

Dnepropetrovsk bugün de Ukrayna metalürjisinin kalbinin attığı yer. Gıda endüstirisi açısından da önem taşıyan kentte çok sayıda büyük fabrika yer alıyor.

Tarihi ve çağdaş mimariyi birleştiren şehirde 1980’lerde başlayan ancak hala tamamlanamayan, adeta çürümeye terk edilmiş metro inşaatı ise kent sakinlerini üzüyor.

Avrupa’nın en uzun ve geniş henirlerinden olan Dnyepr’ın üzerindeki çok sayıdaki ada ve adacıktan Dnyepropetrovsk da fazlasıyla nasibini almış. Nehrin iki yanındaki ve adacıklardaki plajlar yaz aylarında kent sakinlerinin akınına uğruyor.

THY haftanın dört günü İstanbul’dan Dnepropetrovsk’a uçuyor.

Dnepropetrovsk’ta görülmesi gereken yerlerden bazıları şöyle:

Manastır Adası

manastir

Sovyetler Birliği döneminde “Komsomol” olarak adlandırılan ada ismini, 9’uncu yüzyılda adada bulunduğuna inanılan Bizans manastırından alıyor. Görkemli Kutsal Nikolay Manastırı’nın göz kamaştırdığı adanın en yüksek noktasında ise Ukrayna’daki en büyük Taras Şevçenko (Çağdaş Ukrayna edebiyatının ve dilinin kurucusu) heykeli yer alıyor. Sovyetler Birlği döneminde adada hayvanat bahçesi, akvaryum ve çocuklar için atraksiyon parkı hizmete açılmış.

Adres: Ploşad Şevçenko, 1 (Çevçenko Parkı)

Potemkin Sarayı

saray

Kentin en tarihi binalarından biri olan Potemkin Sarayı 1780’lerde inşa edilmiş. Zamanında Novorossiysk Valisi General Potemkin’in ikametgahı olan saray, Sovyetler Birliği döneminde 1952’de Öğrenci Kültür Sarayı’na dönüştürülmüş. Sarayın altında Dnyepr’e uzanan gizli bir tünel olduğu rivatet ediliyor.

Adres: Ploşad Şevçenko, 1 (Çevçenko Parkı)

Karl Marx Caddesi

SONY DSC

Dnepropetrovsk’un ana caddesi olan Karl Marx Caddesi’nde 19’uncu ve 20’nci yüzyıllara ait tarihi binalar sıralanıyor. İsmi “Maydan’ın Kahramanları” olarak değiştirilen eski Lenin Meydanı caddenin üzerinde bulunuyor. Caddenin yanındaki Vernisaj’da yerel ressamlara ait sanat eserleri satışa sunuluyor.

Avrupa Meydanı

yevro

Kent merkezinde trafiğe kapalı Avrupa Meydanı, özel günlerde yapılan ışıklandırma ve süslemelerle etkileyici bir görünüme bürünüyor.

Sahil Yolu

nab

Avrupa’daki en uzun sahil yolu (23 kilometre) olduğu belirtilen sahil yolu, Zavadsyaya, Lenin ve Pobeda caddelerinden oluşuyor. Üzerinde birçok tarihi anıt, kafe ve restoran bulunan sahil şeridi, kent sakinlerinin özellikle güzel havalarda uzun yürüyüşler için tercih ettikleri yerlerin başında geliyor.

Nikolayev Kilisesi

Kilise

Dnepropetrovsk’ın en eski kilisesi olan Nikolayev Kilisesi 1650 yılında inşa edilmiş.

Adres: Oktyabryat Cad., 108

Yekaterinoslavskiy Bulvarı

bulvar

Avrupa Meydanı ile birlikte kentte yayaların merkezi olan cadde, “Yeni Arbat” olarak da adlandırılıyor. Fıskiyelerin süslediği cadde boyunca alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar sıralanıyor.

Tarih Müzesi

muze

1849 yılında kurulan müzede, M.Ö. 3 bin yılına ait ünlü Kernosov putu, Ramses VI heykeli, ilk Sovyet traktörü ve antik çağlardan günümüze uzanan 7 bini aşkın tarihi objeyi görmek mümkün.

Adres: Karl Marx Caddesi, 6

Müze pazartesi güneri hariç her gün 10.00-16.00 saatleri arasında çalışıyor.

25.04.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.