“Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşamlar”

gogol4

Çocukluğu Ukrayna’da geçen ünlü Rus yazar Gogol, Türkçeye  “Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte (Köyde) Akşamlar” olarak çevrilen ilk kitabında, sıradan Ukrayna insanlarının yaşayışını, inanışlarını, Ukrayna halk deyişlerini usta bir dille yansıtıyor.

İki bölümden oluşan Dikanka Yakınlarında Bir Köyde Akşamlar, daha sonra Petersburg Öyküleri ve Ölü Canlar gibi eserleriyle dünya edebiyatına damgasını vuracak olan Nikolay Vasilyeviç Gogol’ün ilk kitabı.gogol

Dikanka yakınlarında bir köyde, köy ahalisi her akşam arıcının evinde toplanıp birbirlerine masallar, hikâyeler anlatır. Yalnızca güzel kızlar ve yiğit delikanlılarla değil, cadılar, büyücüler, hatta bizzat şeytanın kendisiyle doludur bu hikâyeler.

Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852): Ukrayna’da, orta halli toprak sahibi bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğunu etkileyen köy yaşamı Kazak gelenekleri eserlerine yansıdı, Ukrayna halk kültürünün ögeleriyle işlenmiş öyküler yazdı. mizah anlayışı, gerçekçi tutumu ve canlı anlatımıyla Rus edebiyatında önemli bir yeniliğin öncüsü oldu.

19.11.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.