Bir Türk markası daha Ukrayna’da: DeFacto ilk mağazasını açtı

Ukrayna’da perakende sektöründe yaşanan canlanmayla birlikte yeni Türk markaları ülke pazarına girmeye devam ediyor. Ünlü hazır giyim zinciri DeFacto, Ukrayna’da ilk mağazasını açtı.

Bu haber 25 Mayıs 2018 - 18:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DeFacto, Kiev’in merkezindeki Globus alışveriş merkezinde inşaatı ve dekorasyonu yine bir Türk şirketi olan Alle Design & Construction tarafından yapılan mağazasını açtı.

İki katlı toplam bin 200 metrekare alana kurulu olan mağazanın açılışına T.C. Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak da katıldı.

Odessa’daki mağazasını da açan DeFacto’nun Ukrayna’da üç sene içerisinde 30 mağaza sayısına ulaşma hedefi olduğu belirtiliyor.

Açılışta Ukraynahayat’a konuşan Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak, Türkiye ile Ukrayna’nın siyasi ve ekonomik ilişkilerinin her geçen gün iyileştiğini, bunun Türk yatırımcıların Ukrayna’ya ilgisini de arttırdığını söyledi. Koçak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile Ukrayna Karadeniz’den komşu olan iki ülke. Ukrayna’nın bakir bir ülke olması Türk işadamlarımızın bu ülkeye ilgisini artırıyor. Fakat Ukrayna’da henüz yapısal reformların olmaması bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bu riskleri en aza indirmek için, burada faaliyette bulunmak isteyen firmalarımıza iyi araştırma yapmalarını, avukatlık ve hukuki danışmanlık firmaları ile çalışmalarını, müşavirliğimizle temas halinde olmalarını öneriyorum.

Türkiye, tekstil sektöründe uzun yıllardır ciddi yatırımları olan bir ülke. Türk tekstili hem kalite hem fiyat açısından dünyada rekabet edebilir durumda. DeFacto firmamız da Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde mağazalarıyla faaliyetlerini sürdürüyor. DeFacto’nun ürünlerinin Ukrayna’da talep edilen ürünler olduğu görülüyor. Kalite ve fiyat açısından baktığımızda DeFacto’nun Ukrayna pazarında önemli bir yer tutacağını, diğer firmalarımız gibi bu ülkede uzun süre faaliyet göstereceğini tahmin ediyorum.

“Serbest ticaret Türk şirketlerinin faaliyetlerini artıracak”

Ukrayna ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının olmaması önemli bir konu. Avrupa’dan rakip ürünler yaklaşık 0 vergiyle gelirken, Türkiye’den gelen ürünlerde yüzde 8-12 arasında vergi ödeniyor. İki ülke arasında yapılacak serbest ticaret anlaşmasının firmalarımızın lehine olacağını ve böylece Ukrayna’daki ticari faaliyetlerimizin daha fazla artacağını düşünüyorum. Ancak Avrupa Birliği’nden ürün sevkiyatındaki avantajlara rağmen, bugün de Türk firmalarımız Ukrayna piyasasında önemli yere sahip.”

2003 yılında kurulan DeFacto’nun dünya genelinde 500’den fazla mağazası bulunuyor.

25.5.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.