Darbe girişiminin Ukrayna’da yankıları: “Otoriterlik artacak”

Bu haber 18 Temmuz 2016 - 9:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

asker-darbe-kopru

Ukrayna medyasında yer alan yorumlardan bazıları özetle şöyle:

Segodnya gazetesi

Vladimir Fesenko (Politolog)

Türkiye’de ordunun ülkenin iç siyasetine müdahale etmesi uzun yıllarda oluşan bir gelenek. 1960-1980 yılları arasında generallar üç kere iktidarı ele geçirdi. Ordu, aydın devlet modelini, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise İslamlaştırmayı destekliyor.

Bugünün Türkiye’si Erdoğan’a karşı takınılan tutuma göre bölünmüş durumda. Bu, Erdoğan’ın ılımlı İslam politikasından kaynaklanıyor. Erdoğan, aydın modelden uzaklaşarak kendi modelini kuruyor. En başta ordu bundan hoşnut değil.

Eğer ordu yönetiminin çoğu darbeyi destekleseysi, olaylar başka şekilde gelişirdi. Girişimi büyük ölçüde orta rütbeli askerler destekledi.

Erdoğan, askerler arasında ‘temizlik’ yapıldığını duyurdu. Darbe girişimi, onun otoriter yöntemlerini daha da sertleştirecek. Sadece apoletli muhalifler değil, sivil siyasiler de bundan zarar görebilir.

Korkarım, sorunlar daha yeni başlıyor. Erdoğan’ın otoriterliğe eğilimi var. Başkanlık sistemini getirmek istediği sır değil. Tek yönetici olmak istiyor ve darbe girişimi totaliter eğilimleri güçlendirecek. Erdoğan sadece askerleri temizlemeyecek, muhalefete karşı da savaş açabilir.

Erdoğan tüm muhalefete cephe açarsa, ülkenin AB ile ilişkileri bozulur. Bu durum, dolaylı olarak Ukrayna’ya da zarar verebilir. AB, Türkiye ile yaşanan sorunları, büyük ülkelerin entegrasyonunda acele edilmemesi gerektiğinin argümanı olarak kullanabilir.

Oleg Voloşin (Politolog, uluslararası ilişkiler uzmanı)

Erdoğan otoriter bir rejim yarattı. Popülist programlar ve ekonomik büyüme sayesinde küçük, dindar yerleşim birimlerinde popüler hale geldi. Darbeyi ordunun sadece bir kısmı destekledi. Erdoğan, birkaç yıl boyunca ordu yönetimini değiştirdi.

Erdoğan orduda sık sık yönetimi değiştirdi, kendi adamlarını getirdi. Darbenin başarısızlığa uğramasının sebebi bu. Şimdi kendi iktidarını güçlendirecek. Ukrayna için kötü bir durum yok.

Andrey Zolotarev (Politolog)

Taşrada yaşayanlar Erdoğan’a destek verdi. Bu destek sayesinde Erdoğan iktidarını koruyabildi. İstanbul geleneksel olarak Erdoğan’a karşı. Bu, kentler ve kırsal kesim arasındaki bir karşıtlık. Erdoğan, kırsal kesimin desteğinden medet umuyor.

Darbe girişiminin arkasında Erdoğan’ın kendisi de olabilir. Kendi iktidarını güçlendirmek için yapmak istediği düşünülebilir. Organize etmemiş olsa bile, provoke etmiş olabileceğini düşünüyorum.

Türkiye’deki darbe girişiminin ciddi bir jeopolitik etkisi olmaz.

From-ua.com

Eğer darbe girişimini ABD’li ya da Rus istihbaratçılar planlasaydı, bu kadar başarısız olma ihtimali düşük. İkincisi, bugün Türkiye’deki sosyo-politik durumdan dolayı darbe, ülkede iç savaşa yol açabilir. Eğer askerler başarıya ulaşsalardı, iktidar partisi karşı darbe organize ederdi. Dolayısıyla bu darbenin Türkiye’de planlandığı düşünülüyor.

18.7.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.