Danilov: “Rusya’yla savaş zaten var, paniğe kapılmak için bir neden yok”

Moskova ile Kiev arasındaki siyasi gerilime dair Batı’nın tansiyonu yükselten açıklamalarına karşın, Ukraynalı yetkililerden “paniğe kapılmama” çağrıları gelmeye devam ediyor. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, “savaş tehlikesine” yönelik haberlerin Kremlin’in elini güçlendirdiğini ve Ukrayna ekonomisine zarar verdiğini söyledi.

BBC’nin sorularını yanıtlayan Danilov, “Şimdi bunu vurguluyoruz, partnerlerimize ekonomimizdeki düşüşü göze alamayacağımızı söylüyoruz. Bu konu hakkında da yardıma ihtiyacımız var. İnsanların paniğe kapılması ülke için tehlikeli bir durum. Artık manipüle etmek çok daha kolay hale gelecek. Bu Rusya’nın görevi.  Partnerlerimiz neden hep birlikte bunu yapıyor, bu konuya dair bazı sorularımız var” dedi.

Rusya’nın çok uzun süredir Ukrayna için tehdit oluşturduğunu belirten Ukraynalı yetkili, “Sınırda Rusya birliklerinin sayısı, bugün pek çok kişinin tasvir ettiği gibi artmıyor. Orada manevraları var mı, evet, ama her zaman vardı. Bu onların bölgesi, orada sağa sola hareket etme hakları var. Bizim için kötü mü? Evet, tatsız, ama bu yeni bir durum değil. Eğer bu Batı’da birileri için yeni bir haber ise üzgünüm” diye konuştu.

Danilov, Batı medyasında “yakında savaş başlayabileceğine” dair haberlerin, büyük jeopolitik süreçler ve birçok ülkedeki iç siyasi gelişmelere bağlı bir durum olduğu değerlendirmesini yaptı.

Daha önce Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da tansiyonu düşürmeye yönelik açıklamalarda bulunmuştu.

25.1.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.