Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gerçekçi yaklaşım olmaz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini gerçekçi bir yaklaşım olarak görmüyorum. Çünkü Ukrayna, sıradan bir ülke değil. Ukrayna güçlü bir ülke” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk ziyareti sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Ukrayna ile ilgili gelen bir soru üzerine, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini gerçekçi bir yaklaşım olarak görmüyorum. Çünkü Ukrayna, sıradan bir ülke değil. Ukrayna güçlü bir ülke. Ayrıca Rusya’nın bu adımı atabilmesi için tüm dünyadaki durumu ve kendi durumunu gözden geçirmesi lazım” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in Ukrayna’ya resmi ziyarette bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Şimdi ben de İlham Bey ile bir konuşacağım. Tabii Sayın Putin’le de bu konuları masaya yatırıp konuşmamız lazım. Bu bölgeler artık savaşı kabullenemez. Bunlar doğru da olmaz. Artık savaşı siyaset tarihinden silip atmamız lazım” diye konuştu:

“Ben bir yerin topraklarını işgal edeyim, alayım” mantığıyla bu işler yürümez” diyen Erdoğan, “İşte örneğin Ukrayna’da ne yaptı Rusya? Kırım’a çöktü. Kırım ile ilgili biz her zaman, Kırım’ın işgaline karşı olduğumuzu Sayın Putin’le yaptığımız her görüşmede kendisine söylüyorum. Dışişleri Bakanlığımız aynı şekilde muhataplarına bunları söylüyor. Yani bu konuda bizim politikamız belli” açıklamasında bulundu. (Kaynak: NTV)

18.1.2022

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.