CHP milletvekili: “Ukrayna’ya giden bazı domatesler geri gönderiliyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’nin ihraç ettiği yaş sebze meyvelerin iadelerinin son aylarda artmaya başladığını, Rusya ve Ukrayna’ya ihraç edilen domates ile Rusya’ya ihraç edilen çileğin çeşitli nedenlerle geri gönderildiğini söyledi.

Bu haber 09 Mayıs 2019 - 6:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yanında getirdiği Ramazan gıda paketi, bir miktar çilek ve domates ile basın toplantısı düzenleyerek, ihraç edilen bazı sebze-meyvenin iade edildiğini söyledi. Gürer, Türkiye’nin ihraç ettiği yaş sebze meyvelerin iadelerinde son aylarda artış olduğunu, Rusya ve Ukrayna’ya ihraç edilen domates ile Rusya’ya ihraç edilen çileğin çeşitli nedenlerle geri gönderildiğini belirtti.

‘DOMATES GÜVESİ HASTALIĞI TESPİT EDİLDİ’

Fethi Gürer, Rusya ve Ukrayna’da yapılan incelemelerde, Türkiye’den gönderilen ürünlerde ‘domates güvesi’ adlı bir hastalığın tespit edildiğini, bu hastalığın ise ithal ürünlerde görüldüğünü öne sürdü. Yurt dışından iade edilen sebze ve meyvelerin imha edilmesi gerektiğini söyleyen Gürer, şöyle dedi:

“Kendi insanımıza 7 liraya yedirdiğimiz domatesin ihraç edilip geri gelmesi kabul edilebilir bir şey değil. İadeler konusunda alınması gereken tedbirler var. Bizlere ‘bu konuları konuşmayalım, zarar veriyor’ diyorlar; ama çözüm üretmiyorsunuz, takibe almıyorsunuz, laboratuvar incelemelerini doğru yapmıyorsunuz ve ürünler iade ediliyor. Bunlar Türkiye’nin zarar hanesine yazılıyor. Çilek de 10 liranın üzerinde satışa sunuluyor. Son olarak Rusya’ya ihraç ettiğimiz 20 bin ton çilek de iade edildi. Ülkemizde Bakanlığa bağlı 23 ve özel sektör tarafından işletilen 38 gıda laboratuvarı var. Bunlara akredite bu şirketler. Buna rağmen nasıl oluyor da ürünler burada incelenirken bulunamayan iade gerektirecek unsurlar, ihraç ettiğimiz ülkede bulunuyor?” (DHA)

9.5.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.