Çernobil yangını sonrası Kiev’i yanık kokusu ve sis kapladı, belediye uyardı: “Evden çıkmayın”

Çernobil ve Jitomir’deki yangınların etkisiyle toz bulutları ile yoğun yanık kokusunun kapladığı Kiev’de alarma geçildi. Yetkililer, vatandaşları evden çıkmamaları ve camları açmamaları konusunda uyardı. Kiev dünyada hava kirliliği sıralamasında da zirveye çıktı.

Bu haber 17 Nisan 2020 - 8:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çernobil’e 150 kilometre mesafedeki Kiev dünden itibaren şiddetli rüzgarın etkisiyle yoğun toz bulutu, sis ve yanık kokusuna teslim oldu.

Belediyeden yapılan açıklamada, sert rüzgarların Çernobil ve Jitomir’deki yangınların etkisiyle ortaya çıkan toz bulutunu Kiev’e taşıdığı belirtildi.

Kiev’de radyasyon miktarının normal seviyede olduğu belirtilen açıklamada, vatandaşlara hava kirliliği nedeniyle özellikle sabah erken saatlerde ve gece evden dışarı çıkmamaları, camları açmamaları, günde 2-3 litre sıvı tüketmeleri ve bulundukları ortamı nemlendirmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

“Kiev’i Çernobil’den gelen toz ve kül kapladı” 

Glavred sitesinin görüşlerini aldığı meteoroloji uzmanı Oleg Korşunov ise “Şiddetli rüzgar, 10 günden fazla süre yangının devam ettiği Çernobil’den toz ve külleri kaldırdı. Küller rüzgarın etkisiyle çok çabuk şekilde uzak mesafelere yayılabilir. Rüzgar kuzeyden esiyor, Çernobil de Kiev’in kuzeyinde. Sert kuzey rüzgarları devam ettiği sürece, bu pisliği solumaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

“Kiev hava kirliliğinde lider”

Öte yandan, hava kirliliği ölçümlerine yer verilen QIAir sitesinde yer alan sıralamada Kiev dün ilk sıraya yükseldi. Ukrayna başkentinin şu an dünyada hava kirliliğinin en yüksek seviyede bulunduğu kent olduğu belirlendi.

Çernobil’de 4 Nisan’da başlayan ve 10 günden fazla süren yangın endişelere yol açmıştı.

17.4.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.