Çavuşoğlu’ndan Ukrayna yorumu: “Tansiyonu düşürücü açıklamalara odaklanmalıyız”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna krizindeki son duruma ilişkin CNN TÜRK’te açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu “Tansiyonu düşürücü çalışmalara odaklanmalıyız.” dedi.

Bu haber 12 Şubat 2022 - 20:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamaları şu şöyle:

“Olası bir saldırı, savaş çerçevesinde hangi adımları atmamız lazım, bir savaş çıkarsa örneğin vatandaşlarımızın tahliyesi Montrö anlaşmasının uygulanması bunlar önemli şeyler. Bir panik havasında değiliz. İstihbaratımız ve diğer kurumlarımız ile temas halindeyiz ama eğer vatandaşlarımızın ihtiyacı olursa devlet olarak yapabileceğimiz yardımları konuşuyoruz. Bir tahliye durumu olursa bunu nasıl yapabileceğimizi konuşuyoruz.

Vatandaşlarımız duyurularımızı takip etsin. Hangi şehirde kaç vatandaşımız var bunlar bizde mevcut, 25 bin vatandaşımız var Ukrayna’da yaşayan öğrencilerimiz de dahil. Farklı bilgiler var bu bilgilerin doğruluğunu takip ediyoruz. ABD ile üst düzeyde görüşmelerimiz oldu bilgilerin teyidi için. Bazı ülkeler biliyorsunuz duyuru yayımladılar. Biz de bu çalışmaları kendi aramızda yapıyoruz.

Tansiyonu düşürücü çalışmalara odaklanmalıyız. Rusya’nın işgale kalkışması doğru olmaz. Ukrayna’dan farklı bilgiler geliyor, ABD ile görüştük.

‘UKRAYNA’DA HERHANGİ BİR GERGİNLİK HEPİMİZİN HUZURUNU BOZAR’

Bizim derdimiz burada çatışmayı önlemek çatışmanın bir tarafı değiliz, sorunun da bir tarafı değiliz bölgede bir savaş, çatışma hatta soğuk savaş diyelim. Siber saldırılara kadar farklı boyutlar var. Herhangi bir gerginliğin hepimize etkisi var. Ekonomiyi etkiler, enerji güvenliği bakımından önemlidir, turizm bakımından önemlidir.

‘İKİ TARAF DA KABUL EDERSE MEMNUNİYETLE ARABULUCU OLURUZ’

Bu bölgede savaş olmasın diyerekten gerginliği azaltıcı çaba sarf ediyoruz .Türkiye’nin pozisyonu başından beri net. Önümüzdeki çarşamba günü Lavrov ile görüşeceğiz. İki taraf da kabul ederse memnuniyetle arabulucu oluruz.”

12.2.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.