Çavuşoğlu’ndan SİHA açıklaması: “Ukrayna bizim adımızı kullanmayı bırakmalı”

Ukrayna’nın kullandığı SİHA’larla ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Türkiye’de üretilmiş olabilir ama Ukrayna’ya ait. Ukrayna da bizim adımızı kullanmayı bırakmalı” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’nın ülkenin doğusunda bağımsızlık isteyen güçlere karşı kullandığı silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Türkiye’de üretilmiş olabileceğini ancak kullanımının Ukrayna’ya ait olduğunu, bu nedenle Türkiye’nin suçlanamayacağını söyledi.

G20 Liderler Zirvesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Roma’da bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, burada Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü.

İkilinin görüşmesi sonrası Çavuşoğlu, basınına açıklamalarda bulundu. Rus muhabirin, Donbass’ta Türkiye’de üretilen silahlı insansız hava araçlarının kullanılmasına ilişkin sorusu üzerine Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bir ülke, bizden, başka bir ülkeden almışsa o silah daha fazla Türk ya da Rus ya da Ukrayna silahı olarak anılamaz. Bir devlet bizden bunu satın alıyorsa, o daha fazla Türk ürünü değildir. Belki Türkiye’de üretilmiş olabilir ama Ukrayna’ya ait. Türkiye bununla suçlanamaz.”

“Türkiye’nin de terör mücadele sırasında farklı ülkelerden çeşitli silahlarla karşılaştığını” dile getiren Çavuşoğlu, “Bazen farklı ülkelerde terörle mücadelemiz sırasında farklı ülkelerden farklı silahlarla karşılaşıyoruz, Rusya da dahil olmak üzere. Biz asla Rusya’yı suçlamıyoruz. Ukrayna da bizim adımızı kullanmayı bırakmalı” diye konuştu. (ROMA/AA)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.