Çavuşoğlu ve Akar, Ukrayna Başbakanı ile görüştü: “Önceliğimiz Karadeniz’de güvenlik”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kiev ziyareti kapsamında Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile bir araya geldi.

Ukrayna Bakanlar Kurulu Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy, Savunma Bakanı Andriy Taran, Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı İgor Petraşko’nun da yer aldığı toplantıda ikili iş birliği, savunma ve güvenlik konuları ele alındı.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, dışişleri ve savunma bakanlarının Quadriga (2+2) formatında siyasi ve güvenlik konularında istişarelerde bulunmasını memnuniyetle karşıladığını, bunun iki ülke ilişkilerinin “özel niteliğini” ortaya koyduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Karadeniz’de istikrar ve güvenliğin korunmasında önemli rol oynadığının altını çizen Şmıgal, “Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin önceliklerinden biri Karadeniz bölgesinin güvenliği olmalı. İş ilişkilerinin ve uluslararası ticaretin başarılı gelişiminin anahtarı istikrar ve güvenliktir” ifadelerini kullandı.

Şmıgal, Türkiye-Ukrayna serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin sonlandırılmasının önemine de bir kez daha işaret etti.

Çavuşoğlu ve Akar, Kiev ziyaretleri kapsamında mevkidaşlarının katılımıyla düzenlenecek 2+2 formatındaki toplantıya ve Ukrayna büyükelçiler toplantısına da katılacak.

18.12.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.