Çavuşoğlu-Kuleba görüşmesi: “Ukrayna ile Türkiye’den daha doğal müttefik yok” (VIDEO)

Ukrayna ve Türkiye Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ile Dmitro Kuleba, Antalya’da düzenlenen “Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu 8. Toplantısı”nda bir araya geldi. İşte iki bakanın ortak basın toplantısında yaptığı açıklamalar:

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, “Türkiye, turistler için en güzel önlemleri almış. Ben de bu önlemleri kendim bizzat gördüm.” dedi.

Normalleşme sürecinde kente gelen ilk konuk bakan olan Kuleba, Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile “Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu 8. Toplantısı”nın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Ukraynalı turistler Türkiye’ye gelmeye başladı, bunda Türkiye’nin Kovid-19 salgını ile yaptığı mücadele etkili oldu mu?” sorusu üzerine Kuleba, Ukrayna olarak tatil için tek bir kriteri değerlendirdiklerini söyledi.

Kriterin “güvenlik” olduğunu vurgulayan Kuleba, “Turistlerin tatillerini geçirecekleri yerde güvende olmaları tek kriterimiz, başka kritere bakmıyoruz. Türkiye, turistler için en güzel önlemleri almış. Ben de bu önlemleri kendim bizzat gördüm. Türk mevkidaşımın söylediği gibi her şeyin doğru olduğunu kendim gördüm.” diye konuştu.

“Ukrayna ile Türkiye’den daha doğal müttefik bulamazsınız”

Türkiye ile Ukrayna arasındaki serbest ticaret anlaşmasına ilişkin görüşmelerin Kovid-19 sürecinde de devam edip etmediğine ilişkin soruya ise Kuleba, müzakerelerin devam ettiğini belirtti.

Her iki ülkenin ekonomi ve ticaret bakanlıkları arasında görüşmelerin sürdüğünü vurgulayan Kuleba, şu an Türkiye’den bir belge beklediklerini bildirdi. Kuleba, bu alanda yapılan çalışmaları önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Hem Kiev’de hem de Ankara’da kesin bir siyasi irade var. Bu siyasi irade, bu anlaşmayı bir sonuca bağlamak istiyor. Çünkü bu anlaşma sayesinde iki ülke de kazanacak. İki ülkenin ekonomisi de kazanacak. Sayın Erdoğan tarafından dile getirilen amacı biz de paylaşıyoruz, iki ülke arasında 10 milyar dolar tutarında ticaret hacmine varmak istiyoruz. O rakama nasıl ulaşabiliriz? Ukrayna ile Türkiye’den daha doğal müttefik bulamazsınız. Bu müttefiklik, karşılıklı yardım ve yatırım sayesinde daha da güçlü olabilir.”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, ülkesinde, Türkiye’de tatil yapmak isteyen çok fazla turist olduğunu belirterek, “Türkiye’ye minnettarız. Sadece uçak seferleriyle değil aynı zamanda vatandaşlarımızın güvenli bir tatil geçirebilmeleri için tüm önlemleri aldılar.” dedi.

Kuleba, “Bence Karadeniz’de Ukrayna ile Türkiye’den daha doğal bir müttefik bulamayız. İş birliğimizin potansiyeli ciddi oranda hayata geçirildi. Gerçekten iddialı ve önemli projeleri hayata geçirdik. Özellikle savunma sanayi alanında. Turist akışları da, iki ülkenin dostluğunun pratik ve somut neticesi. Bu durum Cumhurbaşkanımız ile Erdoğan arasındaki samimi ilişkilerin bir sonucudur.” diye konuştu.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin çok iyi olduğunu vurgulayan Kuleba, Ukrayna’da Türk ürünlerinin kolaylıkla her yerde bulunabileceğini dile getirdi.

“İş ve ekonomi alanında ülkelerimiz çok iyi bir şekilde çalışabilirler”

Bir Ukrayna marketinde Türk ayranını satın aldığına değinen Kuleba, şunları kaydetti:

“Maalesef Ukrayna ürünleri, Türk pazarında bu kadar geniş kapsamlı sunulmadı. Ama eminim ki Türk tüketicilerinin memnuniyet duyduğu ürünlerimizi buraya da gönderebiliriz. Böylece yararlı dengeyi yakalayıp, ticaretimizi ileriye daha da taşıyabiliriz. Bunu, serbest ticari anlaşması sayesinde gerçekleştirebiliriz. Bugün Türk mevkidaşımla şöyle bir anlaşmaya vardık:

Bu meseleyi olumlu bir sonuca bağlamak adına elimizden geleni yapacağız. Ticari konularla ilgilenen arkadaşlarımız, bu konuyla ilgili çalışmaya devam edecek. Hem liderlerimiz hem de dışişleri bakanları ve ticaret bakanlarımız da bu meseleyi bir neticeye bağlamak için elinden geleni yapmaya hazırlar.

Her iki tarafın da isteği, iradesi var. Özellikle iş ve ekonomi alanında ülkelerimiz çok iyi bir şekilde çalışabilirler. Bugün ekonomik konuları da ele aldık. Mevlüt Bey ile salgının sebep olduğu etkileri minimize etmek için elimizden geleni yapacağız. Karşılıklı olarak iş yerleri temsilcileri için yeni imkanlar sunmalıyız.”

Kuleba, Ukraynalı turistlerle aynı uçakla Türkiye’ye geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Ukraynalılar arasında Antalya çok popüler. Ukrayna’da, gerçekten Türkiye’de tatil yapmak isteyen çok fazla turistimiz var. Türkiye’ye minnettarız. Sadece uçak seferleriyle değil, aynı zamanda vatandaşlarımızın güvenli bir tatil geçirebilmeleri için ilgili tüm önlemleri aldılar. Türkiye’ye Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliği konusundaki desteği için de teşekkür ediyorum. Kırım’ın yasa dışı işgalini tanımadığı için teşekkür ederiz. Sözde kalmıyor ve gerçekten desteklerini hissediyoruz.

Ukrayna ve Türkiye, gerçekten güvenilir dost ve ortaklar. Sadece ikili formda değil, uluslararası platform ve örgütler kapsamında da böyle. Burada uluslararası düzeni korumak için ve saldırganlık eylemlerini uygun gören ülkelerin bunu yapmasını engellemek için elimizden geleni yapacağız. Biz her konuda Türkiye ile çok güzel bir şekilde iş birliğimizi yürütüyoruz.”

Çavuşoğlu: “Cumhurbaşkanları arasında yakın dosltuk var” 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise her platformda Ukrayna’nın sınır bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü desteklediklerini belirterek, “Kırımın illegal ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı da her zaman açık bir şekilde her platformda söylüyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanları arasında da, yakın dostluğun yanı sıra yakın iş birliğinin olduğunu aktaran Çavuşoğlu, bu doğrultuda Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu zirvesi gerçekleştirildiğini bildirdi. Dışişleri Bakanları olarak kendilerinin de zirvenin takibini yaptıklarını, gündeme gelen konuları ele aldıklarını anlatan Çavuşoğlu, baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Sadece yapılanları gözden geçirmediklerini, bundan sonra atılacak adımları da değerlendirdiklerini belirten Çavuşoğlu, ikili ticaretin artması, Kovid-19 sonrasında neler yapılması gerektiği konularını da ele aldıklarını kaydetti.

İleriki günlerde Dışişleri Bakanları ve Ticaret Bakanları olarak bir toplantı yapmayı öngördüklerine değinen Çavuşoğlu, “5 milyar dolara yaklaşan ticaretimizi neden 10 milyar dolara çıkarmayalım, bunu çıkaracak potansiyelimiz var.” dedi.Çavuşoğlu, Ukrayna’da yatırım yapan Türk firmaların olduğunu, daha fazla yatırım yapmaları yönünde de teşvik edeceklerini söyledi.

“Kırım’ın illegal ilhakı tanımıyoruz”

Ukrayna ile Türkiye arasındaki savunma sanayi ilişkilerinin nasıl güçlendirileceğine ilişkin görüşmeler yaptıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Ukrayna ve Türkiye olarak uluslararası platformda çok yakın iş birliğimiz var. Her platformda Ukrayna’nın sınır bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Kırım’ın illegal ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı da her zaman açık bir şekilde her platformda söylüyoruz. Bu bizim prensip politikamızdır ve bu politikamız da hiç bir zaman değişmeyecek. Herkese karşı da açık net bir şekilde söylüyoruz.” diye konuştu.

Turizmin her iki ülke için de önemli bir sektör olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, iki yıl önce pasaportsuz seyahati başlattıklarını, bu uygulamadan sonra karşılıklı ziyaretlerin arttığını ifade etti. Özellikle Ukrayna’dan gelen turist sayısının 1,5 milyonu geçtiğini, ancak bu yıl salgın nedeniyle gecikme yaşandığını belirten Çavuşoğlu, yine de Türkiye’ye gelen ilk turist kafilesinin Ukrayna’dan olduğunu kaydetti.Geleneksel olarak her yıl, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda vefat eden askerlerin ailelerini Antalya’da ağırladıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, bu yıl salgın nedeniyle henüz ağırlayamadıklarını ancak bu geleneği ilerleyen süreçte sürdüreceklerini bildirdi.

Ukraynalı turist sayısının 2019 ve 2018 yılında önceki yıla göre iki kat artarak 750 binden 1,5 milyona ulaştığına değinen Çavuşoğlu, bu durumun iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerden kaynaklandığını kaydetti.

“Daha çok Ukraynalı turisti ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyarız”Seyahatin önündeki engeller kaldırıldığında karşılıklı bu tür ziyaretler ve turist sayısının arttığını anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Arz talep dengesi. Hangi ülkeden daha çok turist gelirse buradaki yatırımcılar da o turistlerin isteklerine göre yatırımlar ya da düzenlemeler yapıyor. Ben bazı otellerde Ukrayna kanallarını eskiden de görüyordum. Son zamanlarda Antalya’daki Türkiye’deki otellerde çalışan çok sayıda Ukraynalı da var. Bu sayıda da çok ciddi artış oldu. Vize konusunda büyükelçilik yetişemediği için çalışma vizesi için özel bir şirketle çalışma fikri ortaya çıktı.

Türkiye’de dil ve diğer becerilerinden dolayı ihtiyaç olan kişilere çalışma izni veriliyor. Ukraynalı turistler de Türkiye’de tatil geçirmekten çok mutlu. Bizim görevimiz insanlara seyahat ederken yardımcı olmak, güvenli sağlıklı bir şekilde tatillerini geçirmelerini desteklemek. Antalya ve Alanya’da yerleşik yaşayan çok sayıda Ukraynalı var. Yan komşum Ukraynalı. Ailecek de görüşüyoruz. Yakın dostluğumuz var. Ukraynalı dostlarımız tatile gelmek için Türkiye’yi daha fazla tercih ediyorlar. Bakan Dmitro’nun da gelmesi tanıtım için iyi oldu. Bu sene güvenli turizmi Ukraynalı ve diğer ülkelerden gelecek turistlere sunabilmek için tüm hazırlıklarımız yaptık. Büyükelçi de geldi, yerinde inceledi. İnşallah bu sene mümkün olduğunca daha çok Ukraynalı turisti ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyarız.” (AA)

4.7.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.