Büyükelçi Sibiga: “Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sibiga, Türkiye’nin 1991’de Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu belirterek, “Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu.” dedi.

AA’nın haberine göre, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Avrasya İncelemeleri Merkezinin (AVİM) ortaklaşa düzenlediği “Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinin 25. Yılı” sempozyumu ODTÜ kampüsünde gerçekleştirildi.

Büyükelçi Andrii Sibiga, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yılı vesilesiyle bu sene çeşitli konferans ile toplantılar tertip ettiklerini söyledi.

“Uydurma olgular uydurma politikalar oluşturur.” diyen Sibiga, tarihin Brüksel ile Moskova’da yazıldığı değerlendirmesinde bulundu. Sibiga, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin 400 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, bu yüzden daha doğru olgulara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Büyükelçi Sibiga, Osmanlı İmparatorluğu ile Ukrayna arasındaki ilk anlaşmanın 17’nci yüzyılda yapıldığını anımsatarak, Türkiye’nin 1991’de Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunun da altını çizdi.

“Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu”

Türkiye ile Ukrayna arasında 2012’de vizelerin kaldırıldığını hatırlatan Sibiga, “Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu.” dedi.

Sibiga, bölgede genel anlamda zor bir dönemden geçildiğini belirterek, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumaya yönelik verdiği güçlü destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

15 Temmuz darbe girişiminde Türkiye’nin seçilmiş hükümetine desteklerini sunduklarını dile getiren Sibiga, Ukrayna’nın, Türkiye’nin teröre karşı verdiği mücadeleyi her zaman desteklediğini sözlerine ekledi. (AA)

13.12.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.