Büyükelçi Güldere’ye Ukrayna’da “Yılın Büyükelçisi” ödülü (VIDEO)

Ukrayna’da her sene düzenlenen Yılın Kişisi Ödülleri kapsamında Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere de ödüle layık görüldü.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, Ukrayna’da en prestijli ödül organizasyonlarından biri olan Yılın Kişisi 2019 Ödülleri’nde (Ludina Roku), ‘Ukrayna-Türkiye ilişkilerine sunduğu katkılardan dolayı’ ödüle layık görüldü.

Salgın nedeniyle bu yıla ertelenen törende, Büyükelçi Güldere’ye ödülü, Ukrayna’daki “Roksalana” dizisinde Hürrem Sultan rolüyle bilinen ünlü oyuncu Olga Sumskaya tarafından takdim edildi.

Etkinliğin organizatörlerinden yapılan açıklamada, “Sayın Büyükelçi’nin çabaları sayesinde Ukrayna-Türkiye ilişkileri gelişiyor, iki ülke arasında enerji, ulaşım, savunma sanayi, havacılık-uzay ve bilim-teknoloji gibi stratejik alanlarda iş birliği derinleşiyor. Ülkelerimiz arasında kültürel ve insani ilişkiler aktif olarak gelişiyor” ifadeleri kullanıldı.

“Ukrayna halkının Türkiye’ye ilgisinin yansıması”

Güldere, Türk medya mensuplarına yaptığı açıklamada, ödülü almaktan dolayı büyük onur duyduğunu belirtti.

Kendi çabalarının yanı sıra Ukrayna halkının Türkiye’ye olan ilgisinin yansımasının da bu ödülü getirdiğini belirten Büyükelçi, “İlişkilerimiz tarımdan yeşil enerjiye, savunmadan turizme kadar her alanda müthiş bir dinamizm içerisinde. Bu enerji insanlara ve ülkenin farklı gruplarına da yayılıyor. Bir Türk Büyükelçisinin bu ödülü alması son dönemde yakalanan ikili ivmeyi de çok güzel tamamlayan bir resim oldu” diye konuştu.

GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN

22.5.2021

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.