Büyükelçi Güldere’den Dnipro’ya ziyaret: Ankara ile “dostluk anlaşması” imzalandı

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, Ukrayna’nın Dnipro kentine Şehir Günü etkinlikleri kapsamında resmi ziyarette bulundu.

Büyükelçi Güldere’ye ziyaretinde Kiev Büyükelçiliği Birinci Katibi Berat İlker Özsüer ile İkinci Katip Baran Türkmen eşlik etti.

Kiev Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, ziyaret kapsamında, bölgede faaliyet gösteren Türk iş dünyası temsilcileri ve Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de katılımıyla Belediye Başkanı Boris Filatov ile bir araya gelinerek ikili işbirliği imkanları ele alındı.

Toplantıda ayrıca Ankara Büyükşehir ile Dnipro Belediyeleri arasında Dostluk ve İşbirliği Protokolü imzalandı.

Büyükelçilik yetkilileri ile iş adamlarından oluşan heyet, Dnipropetrovsk Vilayet Meclisi Başkanı Hlib Prihunov ve Vali Yardımcısı İrina Hritsay ile de bir araya gelerek, potansiyel iş birliği alanları ile yatırım imkanlarını ele aldı ve iş adamlarının talep ve sorunlarını iletti.

Dnipro’ya “roket şehri” takma adını veren, Ukrayna Devlet Uzay Ajansı’na bağlı Yujmaş makine yapım şirketi ile Yujnoye tasarım şirketini de ziyaret eden Büyükelçi Güldere ve beraberindeki heyet, şirket yetkililerini Türkiye Uzay Ajansı hakkında bilgilendirdirerek, muhtemel iş birliği başlıkları ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Büyükelçi Güldere ve elçilik yetkilileri, Dnipro bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarının temsilcileri ile ve Dnipro ve Zaporijya kentlerinde faaliyet gösteren Türk iş adamları ile de bir araya geldi.

17.9.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.