Büyükelçi Güldere: “Turizmde önlemler alınıyor, Ukraynalı dostlarımızı ülkemize bekliyoruz” (VIDEO)

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, koronavirüs salgını sürecinde Türkiye’de turizm alanında tüm gerekli önlemlerin alındığını belirterek, “Ukraynalı dostlarımızı ülkemize bekliyoruz” dedi.

Bu haber 29 Nisan 2020 - 21:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, Ukraina 24 televizyon kanalında katıldığı yayında, Türkiye’de koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde turizm alanında alınan önlemlerle ilgili bilgiler aktardı.

Türkiye’de salgının kontrol altına alındığını ve vaka sayısının düşüşe geçtiğini belirten Güldere, “Ukraynalı dostlarımızın en fazla ilgi gösterdiği sahil kenti olan Antalya’da ise vaka sayısı çok düşük. Bu yıl Ukraynalı misafirlerimizi ülkemize bekliyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinasyonunda oluşturulan komisyon ve sertifika sistemi hakkında bilgi veren Güldere, “Bu sistemin uygulanmasıyla birlikte mayıs ayının sonunda iç turizmi, haziran ayından itibaren de dış turizmi başlatmayı düşünüyoruz. 2020 şu ana kadar çok zorlu bir yol oldu, hepimiz iyi bir tatili hak ettik ve Ukraynalı dostlarımıza ülkemizde tatil yapma imkanı sunmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” diye konuştu.

“Her şey dahil’ sistemi değişmeyecek”

Türkiye’deki otellerde “her şey dahil” sisteminin devam edeceğini belirten Büyükelçi Güldere, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabii ki kaçınılmaz olarak bazı önlemler alınması gerekecek. Sertifika sistemi kapsamında, restoranlarda ve otellerde düzenli kontroller yapılacak. Girişlerde sağlık kontrolleri olacak. Otellerde sürekli olarak sağlık personelleri görev yapacak. Oteller ve restoranlar yarı kapasite ile çalışacak. Tesislerde ve sahillerde sosyal mesafe kuralı uygulanacak. Otel personelleri özel eğitimden geçirilecek. Bu şartların hepsini yerine getiren işletmeler sertifika almaya hak kazanacak. Bu sistem sayesinde hiçbir sorun yaşamayacağımızı düşünüyorum.”

“Bazı kentler arasında uçuşlar başlatılabilir” 

Ukrayna ile Türkiye arasında uçak seferlerinin normale dönmesinin zaman alacak bir süreç olduğuna işaret eden Büyükelçi, öncelikle, vaka sayısının az olduğu kentler arasında uçuşların başlatılabileceğini, yolculardan sağlık belgesi istenmesi, uçakların ve otobüslerin dezenfekte edilmesi gibi ek önlemlerin de alınabileceğini belirtti.

Önümüzdeki hafta Ukraynalı makamlara başvurarak turizm alanında atılabilecek ortak adımlarla ilgili tekliflerini sunacaklarını belirten Güldere, “Türkiye ile Ukrayna stratejik ortaklar. Her türlü konuyu çözebiliriz. Bazı kentler arasında uçak seferleri düzenlenmesi konusunun da kolaylıkla karara bağlanabileceğine inanıyorum” ifadelerinde bulundu.

Türkiye’yi 2019 yılında 1 milyon 560 bin Ukraynalı turist ziyaret etmişti.

29.4.2020

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.