Büyükelçi Güldere: “1600 vatandaşımızı vatanımıza uğurladık”

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle uçuşların iptal olmasının ardından Ukrayna’da mahsur kalan Türk vatandaşları dün özel uçakla Türkiye’ye götürüldü. Havaalanında vatandaşlarla bir araya gelen Büyükelçi Yağmur Güldere, UkraynaHayat’ın sorularını yanıtladı:

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nin duyurusu üzerine başvuruda bulunan 323 kişiyi taşıyan THY uçağı, dün saat 21.47’de Kiev Borispol Havaalanı’ndan Türkiye’ye hareket etti.

Havaalanında uçuş saatini bekleyen bazı vatandaşlar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, Türk bayrağı açarak ve alkışlarla kutladı. Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere de vatandaşların coşkusuna ortak oldu. Güldere, daha sonra vatandaşlarla bir süre sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.

“DEVLETİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

 

Vatandaşlar, salgın sürecinde gösterilen destek ve ilgiden dolayı Büyükelçiliğe ve konsolosluk görevlilerine teşekkür etti.

UkraynaHayat’a konuşan Ayhan Kayalı adlı vatandaş, iş seyahati nedeniyle 4 Şubat’ta geldiği Kiev’den karantina önlemleri nedeniyle Türkiye’ye dönemediğini belirterek, “Yaklaşık 1 aydır Türkiye’ye dönmeye çalışıyordum. Bugüne nasip oldu. Dün akşam aradılar, yedek listeden çıktım. Çok mutluyum, inşallah evimize kavuşacağız” dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’yla ilgili duygularına da dile getiren Kayalı, “Tüm halkımızın, tüm çocukların bayramını kutluyorum. Ramazan’ı da inşallah ülkemizde geçireceğiz. Bu kolaylığı bize sağladıkları için devletimize çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

BÜYÜKELÇİ GÜLDERE: 1600 VATANDAŞIMIZI VATANIMIZA UĞURLADIK

UkraynaHayat’nın sorularını yanıtlayan Büyükelçi Yağmur Güldere, koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde Ukrayna’dan 1600 Türk vatandaşının özel uçuşlarla Türkiye’ye gönderildiğini söyledi. 600 vatandaşın Ukraynalı SkyUp Hava Yolları’nın uçuşları ve feribotlarla Türkiye’ye dönüşlerinin sağlandığını belirten Güldere, “Bu son 4 uçuşla birlikte bin vatandaşımızı daha Türkiye’ye uğurladık. Toplamda 1600 vatandaşımızı bu süreç zarfında vatanımıza uğurlamış olduk” dedi.

Salgın sürecinde Ukrayna’da Türk vatandaşlarının farklı mağduriyetler yaşadıklarını belirten Büyükelçi, “Turist olarak veya iş görüşmesi için gelip, buradaki seyahat kısıtlamaları sonrasında mahsur kalan vatandaşlarımız oldu. Onlara ilk etapta erzak tedariği gibi yardımlar sağladık. Ondan sonra da dönüş uçuşlarına intikalleri konusunda yardımcı olduk” diye konuştu.

“İŞ ADAMLARIMIZLA BİRLİKTE VATANDAŞLARIMIZA DESTEK OLUYORUZ”

Ukrayna’da karantinanın yol açtığı ekonomik zorluklardan olumsuz etkilenen birçok Türk vatandaşı olduğuna da işaret çeken Güldere, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İş adamlarımızla birlikte dayanışma içerisinde bu kişilere yardımcı olmaya çalışıyruz. 500 kadar erzak kolisini Ukrayna’nın farklı köşelelerine ulaştırdık. Bu akşam Ramazan ayına giriyoruz. Ramazan’ın güzellikler, barış, huzur, iyi haberler getirmesini diliyorum. Ramazan vesilesiyle bu erzak yardımlarının bir yenisini düzenlemek niyetindeyiz. Bunu yine ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Büyükelçiliğimiz ve Odesa Başkonsolosluğumuz 7-24 faal durumda. Her sıkıntısı olan lüfen bize ulaşsın. İmkanlar ölçüsünde ne mümkünse onu yapacağız.”

“PEK ÇOK ÜLKENİN İMRENEREK BAKTIĞI BİR MAZİDEN GELİYORUZ”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’yla ilgili açıklamalada da bulunan Güldere, şunları söyledi:

“Bugün ulusal birliğimizin, bütünlüğümüzün mabedi olan Gazi Meclisimizin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü, bununla iftihar ediyoruz. Pek çok ülkenin imrenerek baktığı bir maziden geliyoruz.

Aynı zamanda da çocuk bayramı. Maalesef, geçtiğimiz yılki gibi vatandaşlarımızla, çocuklarımızla bir arada kutlayamadık bu sene 23 Nisan’ı. Borcumuz olsun, karantina tedbirleri kalkınca yine bir arada, güzel bir şekilde, en iyi hedeflere hep birlikte yürümeye devam edeceğiz.”

24.4.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.