Bugün 9 Mayıs Zafer Günü: Kiev’de provokasyon uyarısı

Sovyetler Birliği’nin II. Dünya Savaşı zaferinin 72’inci yıl dönümü Ukrayna genelinde de farklı etkinliklerle kutlanacak. Güvenlik güçleri, provokasyon ihtimaline karşı uyarıda bulundu.

UKRAINE-HISTORY-WWII-VICTORY-DAY

Kiev’de “Park Slava”da devlet erkanının sabah saatlerinde Meçhul Asker Anıtı’na çiçek bırakmasının ardından park halka açılacak ve gün boyu kutlamalar devam edecek.

II.Dünya Savaşı Müzesi ve Vatan Ana heykelinin önü de 9 Mayıs kutlamalarına sahne olacak. Savaş gazileri, askeri bando eşliğinde burada boy gösterecek.

Rusya‘da, Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanya’sına karşı kazandığı zaferin yıl dönümünde her sene yapılan “Ölümsüz Alay” yürüyüşü bu yıl Kiev’de de düzenlenecek. Vatandaşlar, savaşta hayatlarını kaybeden yakınlarının fotoğraflarını taşıyacak.

Milliyetçilerden “ölüm yürüyüşü” tehdidi 

Buna karşılık Kiev‘de aşırı sağcı bazı grupların provokasyon hazırlığında oldukları, “ölüm yürüyüşü” adı altında eylem düzenleyebilecekleri belirtildi.

Ukrayna Milliyetçilerinin Örgütü” adlı grubun lideri Nikolay Kohanovskiy, sosyal medya hesabından, “Kiev’de 9 Mayıs kutlamalarına izin vermeyeceğiz. Duyarlı olan herkesi sokağa çıkarak aşağılıkları durdurmaya çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Kiev’in merkezinde bazı caddeler bugün 07.00-15.00 saatleri arasında trafiğe kapalı olacak.

Ukrayna‘da devlet, Sovyetler Birliği ve komünizm simgelerini yasaklamıştı. Sotsiopolis adlı kamuoyu araştırma şirketinin anketine göre, Ukrayna halkının yüzde 40’ı komünizm karşıtı politika yürütülmesine karşı çıkıyor. Devletin bu yöndeki adımlarını destekleyenlerin oranı yüzde 30 civarında.

Ukrayna‘da “Sovyetler Birliği mirasından kurtulmak” isteyenlerin oranının en yüksek olduğu yer ülkenin batısı (yüzde 44). Bu oran ülkenin doğusunda yüzde 25, güneyinde yüzde 27.

Sovyetler Birliği arşivlerine göre, Ukrayna’da II. Dünya Savaşı sırasında 6,5 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti.

9.5.2017

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.