Ukrayna sitesinin iddiası: “Taraftarlar arasındaki kavganın asıl nedeni…”

haberfoto
Strana.ua sitesi, Kiev caddelerinde Beşiktaşlı ve Dinamo Kievli taraftarlar arasında yaşanan kavgaların çıkış nedenlerini mercek altına aldı.

Kiev emniyetinden kaynaklara dayandırılan habere göre, maçtan bir gün önce kent merkezinde Gulliver alışveriş merkezi civarında yaşanan kavgaya yaklaşık 100 Beşiktaş, 200 Dinamo Kiev taraftarı karıştı. Siteye bilgi veren polis yetkilileri, kavganın nedeninin, iki takımın 28 Eylül’de karşı karşıya geldiği maç için İstanbul’a giden Dinamo Kievli taraftarların, Türk taraftarlar tarafından bıçaklı saldırıya uğradığı yönündeki söylenti olduğunu öne sürdü.

Sosyal medya ve forumlardaki mesajlaşmaları inceleyen site, “The Club”, “Parni SS” adlı grupların, maçtan bir gün önce havaalanına giderek, Kiev’e gelen Beşiktaşlılara gözdağı vermeye başladığını yazdı.

dinamo11

“Troublemakers & Ultras Action” adlı sosyal medya hesabında yer alan fotoğrafta, Dinamo Kievli holiganların, 5 Aralık Pazartesi günü havaalanında Beşiktaş atkısının üzerine basarak poz verdikleri görülüyor.

Dinamo Kiev taraftarlarının, İstanbul’da çıktığı öne sürülen olaylardan dolayı Beşiktaş taraftarlarından “intikam” almaya karar verdiği iddiasına yer verilen haberde, “Türk taraftarlar aslında agresiflik konusunda bir tek İngilizlerin gerisinde. Beşiktaş taraftarları maçlarda bıçak taşıyabiliyor. Ama Kiev’deki kavgada bu yönlerini göstermediler” denildi.

dinamo22

Dinamo Kievli taraftarların bir Türk restoranının camlarını kırdığına, hemen yanındaki döviz bürosu ile kuaföre ve bazı otomobillere zarar verdiğine dikkati çeken site, olaylarda HTF, Praetorian Guard, Jotunheim, KCP, Rodiçi adlı grupların ve Harkov şehrinden gelen taraftarların da yer aldığı bilgisini aktardı.

Öte yandan Ukrayna medyasında yer alan haberlerde genelde olayların çıkış nedeni Beşiktaşlı taraftarların yaptıkları taşkınlıklar olarak gösterildi. Beşiktaş taraftarlarının maç günü kent merkezinde Dinamo Kiev bayrağı yaktığına dair görüntü haber bültenlerinde yer aldı.

Bazı görgü tanıkları ise, kamuflaj kıyafetli, yüzleri maskeli grupların Beşiktaşlıları provoke ederek, küçük gruplar halinde gezen Türk taraftarlara saldırdıklarını anlattı.

Maç sırasında Beşiktaşlı taraftarların Kiev Olimpiyat Stadı’nda 300 koltuğu söktüğü ve 1 milyon grivnalık (yaklaşık 140 bin TL) hasara yol açtığı bildirildi.

Kiev emniyeti, olaylarda 10 Türk vatandaşının yaralandığını duyurmuştu.

8.12.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.