Belarus lideri Lukaşenko: “Seçimleri Poroşenko’nun kazanacağını düşünüyorum”

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, AA muhabiri Ali Cura’ya açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’daki devlet başkanı seçimlerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Lukaşenko, Poroşenko’nun şansının daha yüksek olduğunu savundu.

Mevcut Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun kazanacağını daha önce savunduğunu hatırlatan Lukaşenko, “Orada hiç kimse bir şey kazanmadı. Birinci turun ardından (Vladimir) Zelenskiy birinci çıktı, Poroşenko ise onun arkasında kaldı. Her şeye rağmen Poroşenko’nun bu devlet başkanlığı seçimini kazanacağını düşünme eğilimindeyim.” şeklinde konuştu.

Analiz yapıp iki adayı karşılaştırmayacağını vurgulayan Lukaşenko, “Adaylardan birini çok iyi biliyorum. İkincisini ise sadece filmde gördüm, onu bir politikacı olarak tanımıyorum. Ama size hayattan bir şey söyleyeceğim. Poroşenko ile bizim bir zamanlar ortak bir dostumuz vardı. Bu Mihail Saakaşvili. Saakaşvili, Gürcistan’da anayasayı değiştirdi ve halk ile şakalaşmaya başladı. Bunun sonucunda Gürcistan’ı terk etmek ve başka ülkelerde saklanmak zorunda kaldı.” dedi.

Lukaşenko “Ukrayna’da seçecek kimse yok, o yüzden protesto mahiyetinde Vladimir Zelenskiy’e oy veriyorlar” iddialarına ilişkin şunları kaydetti:

“Böyle bir durumda ne yapmak gerekiyor. Ukraynalılar beni affetsin, ama onlara şunu söylemek istiyorum. Eğer oy verecek kimse yok ise oy vermeye gerek yok. Neden emin olmadığınız birisine oy veriyorsunuz. Ukraynalılar son yıllarda zor bir siyasi süreçten geçti. Zaten anlaşılmaz sözlerden yoruldular. Onlar risk alarak çok defa siyasetçilere güvendiler ve onları desteklediler. Ancak her zaman tam tersi oldu. Son yıllarda Ukrayna halkının tecrübesi risk almanın gerekli olmadığını gösteriyor. Eğer oy verecek kimse yoksa, o zaman seçimler tekrar edilir. Bana göre tekrar risk almaktansa, bu en iyi yoldur. Sonra, gelecek 10 yıl ya da ileriki yıllarda acı bir şekilde pişman olacaksın.” (AA)

9.4.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.