Batı Ukrayna’nın incisi: Karpatlar

karpatlar

Ukrayna’nın doğusunda, Macaristan, Slovakya, Polonya ve Romanya sınırı boyunca uzanan Karpat Sıra Dağları’nın Ukrayna sınırlarında kalan kısmı, yılın her mevisiminde binlerce turisti ağırlıyor.

İvano-Frankovsk, Çernovtsı, Lvov ve Zakarpatya bölgelerinin sınırları içerisinde yer alan Karpatlar, doğal ve kültürel zenginlikleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Turistik tesisleri bakımından henüz Türkiye ve Avrupa’daki benzerlerinin bir hayli gerisinde olan Karpatlar, belki de bu yüzden, temiz doğasını uzun yıllardır koruyabilmiş.

Karpatlar’da Sinevir Ulusal Parkı’nın içerisinde bulunan Sinevir Gölü, Ukrayna’nın en temiz gölleri arasında gösteriliyor.

sinevir

Başta kayak tutkunlarının gözdesi olan Karpatlar, Ukrayna’da dağcılık, ekstrem sporlar ve doğa sporları için de tercih edilen yerlerin başında geliyor.

bukovel

Yeraltı medenleri bakımından oldukça zengin olan bölge termal turizmiyle de son dönemde öne çıkıyor. 800’den fazla doğal kaynağın bulunduğu Karpatlar’da sağlık turizminin önemi giderek artıyor.

Karpatlar’ın başlıca kayak merkezleri Bukovel, Dragovat ve Slavskoe her kış dünyanın dört bir yanından çok sayıda turisti ağırlıyor.

Yılın en soğuk zamanında hava sıcaklığının en fazla -6 derece civarında seyrettiği Karpatlar’da, toprağın yumuşaklığı sayesinde karların uzun süre erimemesi de bölgeyi kayak tutkunları için cazip hale getiriyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.