Başsavcı Lutsenko istifasını sundu: Perde arkasında ne var?

Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya istifasını sundu. Lutsenko’nun istifa kararı, yolsuzluk karşıtı aktivist Yekterina Gandzyuk’ün ölümünün ardından geldi.

RBK’nın haberine göre, Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, istifasının gerekçesi olarak “koltuk sevdalısı” olmamasını gösterdi.

Lutsenko’nun istifasının kabul edilmesi için Poroşenko’nun imzası ve parlamentoda en az 226 milletvekilinin onayı gerekiyor.

Lutsenko’nun istifa kararı, yolsuzluklarla mücadele eden ünlü aktivist Yekaterina Gandzyuk’ün ölümünün ardından geldi.

Herson Belesiye Başkanı danışmanlığı da yapan Gandzyuk, üç ay önce saldırıya uğramış, Kiev’de tedavi gördüğü hastanede geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetmişti.

Herson’da 31 Temmuz tarihinde sabah işe gitmek üzere evinden çıkan Gandzyuk, kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğramıştı. Yüzüne asit dökülen belediye görevlisinin vücudunun yüzde 40’ından fazlasında yanık meydana gelmişti.

Petro Poroşenko Bloğu’ndan bir milletvekilinin cinayet ile adının anılması sonrası Lutsenko, bazı kişilerin Gandzyuk’ün ölümünü kullanarak iktidara zarar vermek istediklerini öne sürmüştü.

Muhalefet ve bazı sivil toplum örgütleri, toplumda ses getiren cinayetlerin üzerine gidilmediği gerekçesiyle Lutsenko’ya ve iktidara ciddi eleştirilerde bulunmuştu.

Bunun üzerine Lutsekno, “Kimsenin iktidara yapışmadığı konusunda şüphe kalmaması için bugün istifamı sunuyorum” açıklamasını yaptı.

Medyada yer alan bazı yorumlarda ise, Gandzyuk’ün ölümü sonrası iktidara karşı oluşan tepkileri törpülemek ve dikkatleri başka yöne çekmek için Lutsenko’nun istifasını sunmuş olabileceği fikri dile getirildi.

Diğer bir iddia ise, Lutsenko’nun bir süredir bağımsız bir figüran olarak siyasete atılmak istediği ve bunun için uygun zamanı kolladığı, Gandzyuk’ün ölümü sonrası oluşan ortamı bu amacı için fırsat olarak gördüğü yönünde.

Yuriy Lutsenko, Yuliya Timoşenko hükümetinde 2007-2010 yılları arasında İçişleri Bakanlığı yapmıştı.

9.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.