Başbakan Şmigal: “Ukrayna’da 1 trilyon dolarlık potansiyel var”

“Ukrayna’nın son 10 yılda hayata geçirilemeyen potansiyeli 1 trilyon dolar seviyesinde.” Bu açıklama Başbakan Denis Şmigal’den geldi.

Başbakan Şmigal, hükümetin ülke ekonomisine ilişkin yaptığı denetimin sonuçlarını paylaştı. Son 10 yılda yanlış yönetimler nedeniyle Ukrayna’nın 1 trilyon dolar gelirden yoksun kaldığını belirten Şmigal, “Bu rakamdaki en büyük pay madenlere ait. Maden kaynaklarının doğru kullanılması Ukrayna’ya 409 milyar dolar kazandırabilir” dedi.

Ukrayna’da bilinen 12 binden fazla maden yatağı olduğunu aktaran Başbakan, “Bunların sadece üçte biri geliştiriliyor. Madenciliğin geliştirilmesi ham madde ihracatının artırılması değil, yüksek teknolojiye dayalı katma değerli ürünler yaratmak için temel oluşturmak anlamına geliyor. Petrol ve gazımız var, cevherlerimiz ve değerli metallerimiz var” diye konuştu.

10 yılda arazi fiyatları 5 kat artacak

Şmigal, toprak satışındaki sınırlama nedeniyle arazilerin değerlerinin düştüğüne işaret ederek, “Bu süre zarfında, devlete ait 5 milyon hektar arazi kayboldu, sulama ve tarıma yatırım onlarca yıl boyunca yavaşladı ve bazen tamamen durdu” ifadelerini kullandı. Başbakan Şmigal, 10 yıl içinde tarım arazilerinin fiyatlarının 5 kat artacağını öngördü.

Ukrayna’nın su kaynaklarının doğru kullanılmamasının ülkeyi uğrattığı kaybın ise 12 milyar dolar seviyesinde olduğunu kaydeden Başbakan, orman kaynaklarının doğru kullanımı ve hidroelektrik enerjiye ağırlık verilmesinin öneminin de altını çizdi.

Şmigal, Ukrayna’nın son 10 yılda sürekli yaşanan eksen değişimleri, tamamlanmayan reformlar, uzun vadeli ekonomi stratejilerinin olmayışı, yolsuzluklar ve yanlış yönetimler nedeniyle 1 trilyon dolar gelirden mahrum kaldığını vurguladı.

9.11.2020

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.