Başbakan Şmigal Türk iş dünyasıyla buluştu: “Ukrayna Türkiye ile birlikte büyümek istiyor”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal’in katılımıyla yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

İstanbul’da bir otelde düzenlenen toplantıya Şmigal’in yanı sıra, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskiy, Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy, Ukrayna Ekonomi, Ticaret ve Tarım Kalkınma Bakanı İhor Petraşko, DEİK Başkanı Nail Olpak, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sibiha ile DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin katıldı.

Türkiye-Ukrayna Yuvarlak Masa Toplantısı’nın açılış oturumdan konuşan Ukrayna Başbakanı Şmigal, Türkiye’ye ilk resmi ziyaretin olduğunu belirterek, “Türkiye Ukrayna için sadece iş ortağı değil, önemli bir stratejik ortaktır ve bunun önemi çok yüksektir. Yüksek düzeyde yaptığımız toplantılarda bu kadar yoğun iş birliğimiz sadece politik değil ekonomik ve sektörel anlamda da kendisini gösteriyor. Ukrayna Türkiye ile birlikte büyümek istiyor, inanıyorum ki birlikte büyüyeceğiz” dedi.

Pandemiye rağmen iki ülkenin ticari ilişkilerinin gelişmeye devam ettiğini belirten Ukrayna Başbakanı, “Burada bulunanlar biliyorlar ki, Ukrayna dijital hükümet yatırım kolaylığı, sağlık reformu gibi birçok adım attı. Umarım bunun faydası olacak ve Türkiye’nin kamu özel iş birliği tecrübesinden Ukrayna faydalanacak. İki ülke arasında bir çok iş birliği yapılabilir, inşaat, enerji konusunda ve birçok konuda birlikte iş yapabiliriz. En önemli alanlar, tarım sektörü ve enerji” diye konuştu.

“GLOKALLEŞME KAVRAMIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

DEİK Başkanı Nail Olpak ise şunları söyledi:

“Öncelikle dijital teknolojilerle, yapay zeka hayatımızda düşündüğümüzden daha fazla yer aldı. Globalleşmeyi çok konuştuğumuz dünyada glokalleşme kavramıyla karşı karşıyayız. Rekabetçilikte ölçek ekonomisini konuşurduk ancak salgın bize tek kaynağa bağlı olmanın risklerini öğretti. Biz lojistikte uzaklık ve yakınlık kavramlarını konuşurduk. Pandemi bize ‘ulaşılabilirlik’ diye yeni bir kavram çıkardık. Bu çerçevede güven ve tedarik zincirinin hayatımızda çok daha fazla rol alacağını düşünüyoruz. Umarım bundan sonraki toplantılarda bu kavramlardan hareket ederiz.”

Açılış oturumun ardından toplantı telekonferans katılımcılarıyla birlikte basına kapalı olarak düzenlendi. (DHA/ İstanbul)

30.11.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.