Başbakan Şmigal: “IMF ile stand-by anlaşmasını bu ay imzalayabiliriz”

Ukrayna’da hükümet, koronavirüsten darbe yiyen ülke ekonomisini ayağa kaldıracağına inandığı IMF kredisini bir an önce alabilmek için girişimlerini sürdürüyor. IMF’den ne kadar kredi bekleniyor?

Bu haber 13 Mayıs 2020 - 6:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal, IMF ile Ukrayna arasındaki yeni stand-by anlaşmasının mayıs ayının sonuna kadar imzalanmasını beklediklerini belirtti.

Ukrayna Bakanlar Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmede konuya değinen Şmigal, “Bu (IMF kredisi) yalnızca mali destek değil. Aynı zamanda diğer uluslararası finans kuruluşlarından sağlanacak kaynakların garantisi, sistematik reformları hayata geçirme yolunda olduğumuzun göstergesi” ifadelerinde bulundu.

IMF, Ukrayna’ya daha önce öngörüldüğü gibi 3 yıllık EFF programı yerine, 1,5 yıllık stand-by programı çerçevesinde kredi sağlamaya hazırlandığını duyurmuştu. Böylece kredi miktarının da 8 milyar dolardan 5 milyar dolar düşürülmesi bekleniyor.

Ukrayna, IMF’den 2020’de 3,5 milyar, 2021’de 1,5 milyar dolar kredi almayı umuyor.

Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, IMF’den kredi alınamaması halinde Ukrayna’nın “default” riski ile karşı karşıya kalabileceğini açıklamıştı.

13.5.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.