Başbakan Groysman’dan uyarı: “Ukrayna borç krizi riskiyle karşı karşıya”

“Ukrayna, default (borcunu ödeyememe) ile karşılaşmamak için, IMF’nin şartlarını yerine getirmeli.” Bu açıklama Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’dan geldi.

Inter televizyonunda katıldığı yayında ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulunan Groysman, “Ukrayna’nın default’a yakalanmamak için, IMF’nin şartlarını yerine getirmesi ve doğal gaz fiyatlarına zam yapması gerekiyor” dedi.

2005-2013 yılları arasında Ukrayna’nın borcunun 5 milyar dolar arttığını belirten Groysman, “Doğal gaz fiyatlarının artırılması, borçları ödeyebilmek için zorunlu bir önlem” diye konuştu.

Ukrayna ekonomisinin gidişatını değerlendiren Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir yandan ekonominin büyümeye başladığını görüyoruz, ancak diğer yandan, omuzlarımızda, kendi imkanlarımızla ödeyemeyeceğimiz ciddi borcumuzun olduğunu anlıyoruz. Dolayısıyla uluslararası pazarlara açılmalıyız. İstikrarı sağlamak için bu adımı atmalıyız. Ben de fiyatların düşürülmesinden yanayım, ama IMF’nin bu şartının yerine getirilmemesi ülkeyi default’a sürükler. Default ise, grivnanın değer kaybına, ülkede fiyatların ikiye katlanmasına yol açar.”

10.9.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.