Bakan yardımcısı: “Türkiye ile STA müzakeleri çok zor, ama başaracağımıza inanıyorum”

“Ukrayna, Türkiye ile serbest ticaret konusunda en zorlu müzakerelerden birini yürütüyor.” Bu açıklama Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakan Yardımcısı Taras Kaçka’dan geldi.

Delo gazetesinin haberine göre, “ticaret savaşlarının Ukrayna’ya etkilerinin” tartışıldığı konferansta konuşan Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakan Yardımcısı Taras Kaçka, Ukrayna ile Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşması (STA) müzakerelerinin bir sonraki turunun önümüzdeki ocak ayında yapılacağı bilgisini verdi.

Ukrayna-Türkiye STA müzakerelerinin çok uzun yıllardır devam ettiğini hatırlatan Kaçka, “Bu süreçte en zorlu müzakerelerden biri yürütülüyor. Ancak bu, durmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Başarıya ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Ukrayna ile Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşması görüşmeleri 2007 yılından bu yana devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Yuliya Kovaliv, kısa süre önce DHA’ya yaptığı açıklamada, “Ukrayna-Türkiye ticaret hacmi geçen sene yüzde 7,5, bu yılın ilk yedi ayında ise yaklaşık yüzde 8 arttı. Yeni hükümetle birlikte iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşması sürecinin çok daha hızlı ilerlemesini bekliyoruz” demişti.

Ukrayna: “Türkiye’nin yatırım modelini örnek alıyoruz”

8.11.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.