Bakan Akar, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüştü (FOTO, VIDEO)

Ukrayna’da temaslarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile de bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyaret kapsamında geldiği Kiev’de temaslada bulundu. Savunma Bakanlığındaki görüşmelerin ardından Bakan Akar’ın bir sonraki durağı Cumhurbaşkanlığı Ofisi oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir araya gelen Akar’ın görüşmesi basına kapalı gerçekleştirildi.

Görüşmeye Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Muhsin Dere ile Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin yanı sıra Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran da katıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukraynalı mevkidaşı Andriy Taran tarafından resmi törenle karşılanmıştı.

Bakan Akar ve beraberindeki heyet, törenin ardından Savunma Bakanlığı’nın içinde yer alan Ukrayna’nın Savunucuları Anıtı’nı ziyaret etti. Akar ve Tiran, ülkenin doğusundaki çatışmalarda hayatını kaybedenlerin anısına burada çiçek bıraktı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı İgor Petraşko ile de bir araya geldi.

Borispol Havalimanı’nda önceki gün Savunma Bakan Yardımcısı Anatoli Petrenko, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile Ukraynalı ve Türk yetkililer tarafından karşılanan Akar için askeri tören düzenlenmişti.

Törenin ardından Bakan Akar, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliğini ziyaret ederek Büyükelçi Güldere’den çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Ziyaret sırasında Güldere, makam odasında sergilediği ve Ukraynalı bir kadın tarafından yazılan notu da Akar’a gösterdi. Suriye’nin İdlib kentinde 28 Şubat’ta rejim güçlerinin düzenlediği ve 33 askerin şehit olduğu saldırının ardından yaşlı bir Ukraynalı kadın tarafından Büyükelçilik binasının önüne gelerek bir karanfil eşliğinde bırakılan notta, “Allah Türk askerlerini korusun Ukrayna sizinle” ifadeleri yer aldı. Türk ve Ukrayna bayraklarının da yer aldığı duygulandıran notu okuyan Akar, “Türkiye ve Ukrayna arasındaki dostluğun en güzel örneği.” diye konuştu.

Bakan Akar daha sonra Kırım Tatarlarının Milli Lideri ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Rüstem Umerov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Halit Çevik, Uluslararası Türk-Ukrayna İş Adamları Derneği Başkanı Burak Pehlivan, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Ukrayna Temsilcisi ve Ukrayna Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Başkanı Marat Rasulov ve Odessa Bölge Meclis Başkan Yardımcısı Yuriy Dimçoğlu ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere de katıldı.

10.7.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.