Avustralya Açık’taki Atatürk tişörtlü Ukraynalı: “Ulusun babası ve reformist”

Avustralya Açık’ta Ukraynalı tenisçi Lesia Tsurenko’nun kondisyoneri Denis Vaşçuk’un Atatürk tişörtü giymesi dikkat çekti.

Avustralya Açık ilk gününde tek kadınlarda klasman lideri Ashleigh Barty, Lesia Tsurenko ile karşılaştı. Barty ilk seti 7-5 kaybetmesine karşın 6-1’lik iki setli maçı kazandı ve adını 2. tura yazdırdı.

Müsabakada esas dikkat çeken nokta ise Ukraynalı Tsurenko’nun kondisyoneri Denis Vashchuk’un Atatürk tişörtü giyiyor olmasıydı. Eurosport spikeri Buğra Balaban’ın Vashchuk’a ulaşarak aldığı bilgiye göre; Ukraynalı kondisyoner tarihle bir hayli ilgili olması sebebiyle Mustafa Kemal Atatürk’ü tanıyor.

Atatürk’ü “Ulusun Babası” olarak tanımlayan ve reformist kişiliğinden etkilenen Vashchuk; tişörtü Türkiye’deki seyahatlerinden birinde, hediyelik eşya satan bir mağazadan, satın aldı. Türkiye Cumhuruyeti’nin kurucusu olan Atatürk’ün gelişimin ve ilerlemenin simgesi olarak tanımlayan kondisyoner, bu sebeple müsabaka için tişörtü giymeye karar verdi.

Denis Vashchuk, tarihle ilgili olduğunu, bu yüzden Atatürk’ü tanıdığını söyledi. Mustafa Kemal’i “Ulusun babası” ve “reformist” sıfatlarıyla tanımlıyor. Ona göre Atatürk, gelişimin ve ilerlemenin sembolü olduğu için maçta bu tişörtü tercih etmiş. (Cumhuriyet)

22.1.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.