Avrupalıların gözünde Ukrayna: “Savaş ve fakirlik”

Bu haber 25 Haziran 2015 - 9:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

777

Ukrayna Dünya Politik Enstitüsü, altı büyük Avrupa Birliği üyesinde imaj araştırması yaptı. Buna göre Avrupalıların yüzde 46’sı, Ukrayna’nın savaşı ve fakirliği çağrıştırdığını söyledi. Yüzde 20’lik bir kesim ise Ukrayna deyince Rusya’nın akıllarına geldiğini aktardı.

Ukrayna Dünya politik Enstitüsü Başkanı Olena Hetmanchuk, aylardır devam eden çatışmaların Ukrayna’ya bakışı açısını değiştirdiğini vurguladı:

‘‘Avrupalıların, eskiden olduğu gibi, Ukrayna’yı Rusya’nın bir parçası olarak gördüğünü zannetmiyorum. Bence Rusya ile ilişkiler Rusya’nın saldırganlığı ile orantılı. Bu mantık ilişkisi, geçtiğimiz yıl Avrupa medyasının başlıca konuları arasında yer almıştı.’‘

Yapılan araştırmada, Ukrayna’nın Avrupa Birliği üyelik süreci de soruldu. Katılımcılar üyeliğin önündeki en büyük engelleri yolsuzluk, fakirlik ve oligarklar olarak sıraladı. Üyelik fikrine en umursamaz tavır ise İngilizler’den geldi. .

Ukraynalı siyaset bilimci Volodymyr Fesenko, anket sonuçlarını değerlendirdi:

‘‘Ukrayna’nın ülkede reformların gerçekleşmesi için teşviklere ihtiyacı var. Kiev, Avrupa tarihinin bir parçası olarak kabul edilmeli. Bu Ukrayna’yı Avrupa’nın bir parçası olarak görecek insanların sayısının artmasını sağlayacaktır. Sadece coğrafi olarak değil, politik ve tarih olarak da.’‘

Araştırmaya katılanların yüzde 30’u Ukrayna’nın AB üyeliğinin bu ülkeyi Rusya’nın baskısından koruyacağını dile getirdi. Sadece yüzde 1’lik kesim ise Ukrayna’nın AB’ye üye olmaması gerektiğini belirtti. (Euronews)

25.06.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.