Avrupa’dan Ukrayna’ya: “Azınlıklara ana dilde eğitim hakkı verilmeli”

Ukrayna’da tartışmalara yol açan, Kiev ile Macaristan arasında gerginlik yaratan yeni Eğitim Yasası ile ilgili Venedik Komisyonunun kararı açıklandı.

Ukrayna basınında yer alan haberlere göre, Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonunun (Venedik Komisyonu) Ukrayna’daki yeni Eğitim Yasası ile ilgili hazırladığı raporda, yasanın resmi dil olan Ukraynacayı güçlendirmesi bakımından olumlu olduğu, ancak ulusal azınlıkların haklarını ihlal ettiği görüşü dile getirildi.

Venedik Komisyonu, Ukrayna’nın yasada bazı düzenlemeler yapması ve ana dilde eğitim ile ilgili “geçiş döneminin” olması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

İlk ve orta eğitim kurumlarında Ukraynacanın yanında ulusal azınlıkların dillerinin yeterli düzeyde okutulması gerektiği vurgulanan raporda, yasanın azınlıkların kültürel mirasının korunması konusunda tehdit oluşturmaması gerektiğinin altı çizildi.

Yeni yasa, Ukrayna’da yalnızca Rusça değil, tüm ulusal azınlıkların dillerinde eğitim verilmesini yasaklıyor. Böylece Rusçanın dışında Belarus dili, Macarca, Rumence, Lehçe gibi dillerde de eğitim yapılamaması öngörülüyor.

Yasaya başta Macaristan olmak üzere birçok ülke tepki göstermişti.

13.12.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.