Avrupa’da en ucuz doğal gaz kullanan ülkeler: Ukrayna sonuncu

Halkın bir aylık ortalama maaşı ile en fazla doğal gaz satın alabilen ülkeler hangileri?

Rus Ria ajansı, 33 Avrupa ülkesi ile üretici konumundaki Kazakistan ve Rusya’nın maddi açından doğal gaza erişim imkanlarını kıyasladı.

Aratırmaya göre, Avrupa’da bir aylık ortalama maaş ile en fazla doğal gaz satın alına bilen ülkeleri başında Lüksemburg, Kazakistan ve Rusya geliyor. Ortalama maaş ile en az doğal gaz alabilen ülke ise Ukrayna.

Ruble cinsinden en ucuz doğal gaz alan ülke vatandaşları Kazakistanlılar. Ülkede bir metreküp gazın satış fiyatı 3,2 ruble. İkinci sırada 6,2 ruble ile Rusya var. Türkiye ise 14,6 ruble ile en ucuz gaz alan ülkeler arasında 4’ncü sırada.

Lüksemburglular ortalama maaş ile ayda 7 bin 900 metreküp gaz satın alabiliyor. İkinci sırada 7 bin 500 metreküp ile, hem maaşların hem de doğal gaz fiyatının düşük olduğu Kazakistan var.  Rusya ise 6 bin 700 metreküp ile üçüncü sırada. Bu ülkeleri İngiltere, Almanya, Belçika, İrlanda, Avusturya, Hollanda ve Danimarka takip ediyor.

Listenin son sırasındaki Ukrayna’da ortalama maaş ile alınabilecek doğal gaz miktarı 1000 metreküpün biraz üzerinde. Moldova, Bulgaristan ve Sırbistan gibi ülkeler de yaklaşık 1200 metreküp ile alt sıralarda.

En pahalı doğal gaz satın alan ülke ise 87,9 rublelik metreküp fiyatıyla İsviçre. İtalya, Danimarka ve İspanya doğal gazın nispeten pahalı olduğu ülkeler arasında.

2019 yılında doğal gaz alım fiyatı en çok zamlanan ülke ise yüzde 28,3 ile Türkiye oldu. (turkrus.com)

11.6.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.