Avrupa Sayıştayı’ndan Ukrayna raporu: “Oligarklar ve yolsuzluklar kalkınmayı engelliyor”

Avrupa Sayıştayı, Ukrayna’da büyük çaplı yolsuzlukların devam ettiğini, AB’nin bu sorunun çözümüne dair katkılarının beklenen sonuçları vermediğini açıkladı.

Bu haber 24 Eylül 2021 - 5:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’daki yolsuzluk sorununun çözümüne öncelik verdiği belirtilen raporda, ancak bu yönde yapılan desteklerin ve alınan önlemlerin etkili olmadığına dikkat çekildi.

Yolsuzlukların Ukrayna’da çok yaygın olduğu hatırlatılan Avrupa Sayıştayı (ECA) raporunda, “Yolsuzluklar ülkede rekabeti ve büyümeyi engelliyor ve demokratik sürece zarar veriyor. Yolsuzluklar sonucunda on milyarlarca euro kaybediliyor” tespitine yer verildi.

Oligarklarla üst düzey bürokratlar, siyasiler, yargı mensupları ve kamu şirketlerinin yöneticileri arasındaki bağlantıların bilinmesine karşın, büyük çaplı yolsuzluklarla mücadele için etkin stratejiler geliştirilemediği vurgulandı.

Kara para aklama da dahil olmak üzere yasa dışı finansal işlemlerin yalnızca yüzeysel olarak değerlendirildiği belitilen raporda, “Ancak AB, Ukrayna’da birçok yolsuzlukla mücadele reformunu ve önlemini destekledi. Çoğu durumda, desteğin derecesi bir dizi koşulun yerine getirilmesine bağlı. Ancak Komisyon genellikle bu tür iddiaları çok zayıf yorumlayarak aşırı olumlu değerlendirmelere yol açtı. Denetçiler örnek olarak vizesiz rejimi gösteriyor. AB desteği için üç koşuldan ikisi karşılanmamış olmasına rağmen, bu sistemin işleyişi revize edilmedi” ifadelerinde bulunuldu.

 

25.9.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.