Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı Çatayev’in yardımcısı Kiev’de yakalandı

Sonat KEREM / KİEV, (DHA) – Ukrayna’nın başkenti Kiev’de terör örgütü DEAŞ’ın yöneticilerinden olduğu belirtilen bir kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Zanlının, Atatürk Havalimanı saldırısını planladığından şüphelenilen Ahmet Çatayev’in eski yardımcısı olduğu belirtildi.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Interpol’ün aradığı bir DEAŞ üyesinin Kiev’de düzenlenen operasyonla gözaltına alındığını bildirdi.

Eski Sovyet ülkelerinden birinin vatandaşı olduğu belirtilen şüphelinin, Suriye ve Irak’ta silahlı çatışmalara katıldığının ve terör eylemlerini organize ettiğinin belirlendiği ifade edildi.

Atatürk Havalimanı saldırısıyla bağlantılı olabilir 

Zanlının, 2016 yılında düzenlenen Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı olduğundan şüphelenilen Ahmet Çatayev’in bir dönem yardımcılığını yaptığının tespit edildiği kaydedildi.

2018 yılında sahte belgelerle Ukrayna’ya giriş yaptığı belirlenen DEAŞ üyesinin, Kiev’de Orta Asya ülkelerinin vatandaşlarından oluşan bir suç örgütü kurduğu ve DEAŞ ile bağlantısının sürdüğü belirtildi.

Gözaltına alınmasının ardından 40 gün hapis cezasına çarptırılan zanlının iade işlemlerinin devam ettiği, Ukrayna’da terör eylemi hazırlığında olma ihtimalinin de soruşturulduğu açıklandı.

Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı olduğundan şüphelenilen Çatayev, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te 2017’de düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilmişti.

10.9.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.