“Arı şarabı” medovuha

medovuha1

Medovuha nedir?

Medovuha, arı balından yapılan alkollü bir Slav içeceğidir. Ukrayna dahil Slav ülkelerinde medovuha her mevsimde tüketilir. Alkol derecesi 5 ila 16 arasında değişen medovuhanın daha sert olanları da vardır. Günümüzde alkolsüz medovuhalar da üretilmektedir. Medovuha sözcüğü (okunuşu “medavuha”), Rusçada bal anlamına gelen “myod” kelimesinden türemiştir. Bira, şarap gibi kolay içimli olanlarının yanında votka gibi sert olanları da vardır.

Medovuhanın kökü nereye dayanıyor?

Eski çağlarda Doğu Slav topraklarında bal en önemli ürünlerden biriydi. Komşu devletlerle ticarette, hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılan bal, kutlamaların, törenlerin ve çeşitli davetlerin de baş tacı, her evin olmazsa olmazıydı. Misafirlere bal kaynatılarak yapılan içeceklerin ikram edilmesi çok yaygındı. Yeni evlenen gençlere, düğünden sonra 30 gün boyunca içmeleri için özel olarak az alkollü medovuha kaynatılır, daha sert alkollü içecekler içmelerine izin verilmezdi. “Balayı (Rusçada медовый месяц)” kelimesinin buradan geldiğine inanılır. Arkeolojik araştırmalar, M.Ö. 6000’li yıllarda günümüzdeki medovuhaya benzer bir içeceğin yapıldığını gösteriyor. Ancak “medovuha” sözcüğünün çok daha yakın zamanlarda ortaya çıktığı, bugünkü medovuhaların ilk kez 18’inci yüzyılda yapıldığı kabul ediliyor.

m2

Medovuhanın Slav içeceği olduğu kesin mi?

Rus kaynaklarında Slav içeceği olarak geçen medovuhanın, Mezopotamya’da özellikle düğünlerde içilen “bal birası” ya da “arı şarabı” denilen içecekle aynı olduğu yönünde bilgiler de bulunuyor. Mezopotamya’da evliliğin ilk zamanlarında damada güç versin diye bu içeceğin verildiğine, “balayı” sözcüğünün buradan geldiğine de inanılıyor.

Medovuhanın faydaları neler?m3

Akşamdan kalmalığın etkilerini azaltmaya karşı “birebir” olduğu savunulan medovuhanın, idrar söktürücü ve ateş düşürücü etkisi olduğu, bronşit, trakeitin, akciğer iltihaplanması ve diğer solunum yolu hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olduğu, nazofarinskteki bakterileri yok ettiği, cinsel gücü artırdığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, sinirleri yatıştırdığı, alkolsüz medovuhanın hamile kadınlar için faydalı olduğu öne sürülür. Ancak bunların bilimsel olarak kanıtlanıp kanıtlanmadığı bilinmiyor.

Evde medovuha nasıl yapılır?

Bir tencerede 2 litre su ve 300 gram bal kaynayıncaya kadar karıştırılır. Biriken köpüğü alınarak 3-5 dakika kaynatılır. Ardından beş adet şerbet-çiotu kozalağı (eczanalerde satılıyor), bir tutam tarçın ve hindistan cevizi eklenerek karıştırılır. Ocaktan alınan tencerenin kapağı kapatılır. Bir tatlı kaşığı ekmek mayası suda çözdürülür. Yaklaşık bir saat sonra kabarcıklar çıkarmaya başlayan maya hazırdır. Bal harcı 40-50 dereceye kadar soğuduktan sonra (daha sıcak olursa maya ölür) tencereye maya eklenir, daha sonra kapağı kapatılarak 25 derecede mayalanmaya bırakılır. Bir saat sonra köpüklerin çıkmasıyla yoğun fermantasyon başlar. Beş gün sonra mayalanma işlemi tamamlanır. Köpükler yok olduysa mayalanma bitti demektir. Elde edilen sıvı huni yardımıyla en fazla 0,9 litrelik pet şişelere aktarılır. Kapakları sıkıca kapatılan şişeler buzdolabına konur. 4-5 gün sonra yaklaşık yüzde 8 alkollü medovuha hazırdır. Hangi balın kullanıldığının önemi yoktur, hafif bozulmuş bal da kullanılabilir. İçeceklerin de mayalanmasında kullanılan “Saf-levure” marka maya öneriliyor. Özel bira satıcılarında bulunan bira mayası da kullanılabilir.

medovuha4Medovuhaya hangi baharatlar eklenebilir?

Medovuhanın farklı türlerinde farklı baharatlar kullanılıyor. Ardıç, zencefil, tarçın, acı biber, yaban gülü bunlardan bazıları.

Medovuhayı nasıl içmek gerekiyor?

Medovuhanın yemeklerden 20-30 dakika önce içilmesi tavsiye ediliyor. Böylece tadının yemek tadıyla karışmaması sağlanmış oluyor.

Medovuha kullanılarak başka hangi içecekler üretiliyor?

Medovuha kullanılarak, medovuha ve bira karışımı “Perevar”, medovuha kvas karışımı “Svadba” ve medovuha kefir karışımı “Kolomenski” içecekleri de üretiliyor.

Hazırlayan: Sonat Kerem

21.12.2015

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.