Antalya’daki Ukraynalıların kimlik kartıyla seyahat sevinci

Antalya’da yerleşik yaşayan Ukraynalılar, iki ülke arasında kimlik kartıyla ziyaretin başlamasını sevinçle karşıladı.

Bu haber 02 Haziran 2017 - 8:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

turkukrayna-ukraynahayat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye ile Ukrayna arasında iki ülke vatandaşlarının sadece kimlik kartıyla karşılıklı ziyaret yapmasına imkan tanıyan anlaşmanın imzalanması ve dün ilk kafilelerin gelmesi Antalya’da sevinçle karşılandı.

Ukrayna Ailesi Derneği Başkanı Vita Mihaylova, derneklerinin 9 sene önce kurulduğunu belirterek,amaçlarının Antalya’da kültürlerini tanıtmak olduğunu söyledi. Türkiye’de yaşamaktan çok mutlu olduğunu dile getiren Mihaylova, Antalya’da başta turizm olmak üzere çeşitli sektörlerde Ukraynalılarının çalıştığını kaydetti.

Ukrayna’da yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle Türkiye’ye gelen turist sayısında azalmalar olsa da yeniden sayının artmaya başladığını aktaran Mihaylova, özellikle de pasaportsuz kimlik kartıyla seyahatin önünün açılmasının iki ülkeye ziyaret açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

“Antalya’ya bu yıl 1.5 milyon Ukraynalı turist gelmesini bekliyoruz”

Ukrayna’da pasaport çıkarmanın hem pahalı hem de çok uzun süre beklenildiğini belirten Mihaylova, “Ukrayna’dan burada evli aileler var. Bunların bazıları Ukrayna’da bazıları Türkiye’de yaşıyor. Doğal olarak karşılıklı gidip gelmeleri gerekiyor, buda ekstra masraf ve zaman kaybı. Bu uygulamayla ailelerimizde büyük kolaylık yaşayacak. Geçen yıl 1 milyon Ukraynalı Türkiye’ye geldi. Bu yıl 1.5 milyon Ukraynalı turist gelmesini bekliyoruz. Benim ailem ve yakınlarım ve Antalya’da yaşayan yaklaşık 15 bin Ukraynalı bu uygulamayı sevinçle karşıladı” dedi.

Mihaylova, bu kolaylığın ardından tüm Ukrayna vatandaşlarını Türkiye’ye tatile davet etti.

Ankara’da 14 Mart’ta imzalanan ve iki ülke vatandaşlarının karşılıklı kısa süreli seyahatlerinin kolaylaştırılmasını teşvik etmeyi amaçlayan anlaşmaya göre, Türk ve Ukrayna vatandaşları seyahatlerinde 180 gün içinde toplamda 90 günü aşmamak kaydıyla taraf ülkeye girip çıkabilecek, bu ülkeden transit geçebilecek. (İHA)

2.6.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.