Anket: Ukrayna’da bugün seçim olsa hangi partiler parlamentoya girebiliyor?

“Bu pazar günü parlamento seçimleri yapılsa hangi partiye oy verirsiniz?” Ukrayna’da halka bu soru yöneltildi. Ankete göre Timoşenko’nun partisi ilk sırada.

GfK Ukraine şirketinin anketine göre, Ukrayna’da bugün seçimler yapılsa sekiz parti yüzde 5 barajını geçerek parlamentoya girebiliyor.

Ankete göre eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun Vatan (Batkivşina) Partisi yüzde 18 halk desteği ile bugün birinci sırada. Anatoliy Gritsenko’nun Sivil Duruş (Grajdanskaya Pozitsiya) Partisi’nin oy oranı ankete yüzde 11 olarak yansıdı. İvan Bakanov’un Halkın Hizmetkarı (Sluga Naroda) Partisi’nin oy oranının da yüzde 10 olduğu sonucu çıktı.

Bu ankete yansıyan sonuçlara göre, Muhalefet Bloğu yüzde 9, Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun partisi Petro Poroşenko Bloğu, Oleg Lyaşko’nun Radikal Partisi, Vadim Rabinoviç’in Za Jittya (Yaşam İçin) Partisi ve şarkıcı Svyatoslav Vakarçuk’un partisi önümüzdeki pazar günü seçimlere gidilmesi halinde yüzde 8’er oy alarak barajı geçiyor.

Samapomiç, Svoboda, Natsionalnaya Korpus, Pravıy Sektor gibi partilerin oy oranlarının ise yüzde 2 civarında olduğu görüldü.

Ukrayna’da parlamento seçimleri önümüzdeki sene yapılacak.

13.7.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.