Ankara-Kiev anlaşmazlığı: “Türk TIR’larından transit ücreti alabiliriz”

tir

RBC ajansının bildirdiğine göre konuyla ilgili açıklama, Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Yuriy Lavrenyuk’tan geldi.

Ukraynalı bürokrat, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Türk TIR’ları için transit geçişi ücretli hale getirebilceğini duyurdu.

Ukrayna-Türkiye Karma Komisyonu toplantısının ardından açıklamada bulunan Lavrenyuk, “Diyaloğun, yapıcı adımların olmaması ve Ukraynalı nakliyecilerin Türkiye tarafından ayrımcılığa maruz kalması halinde, Ukrayna tarafı bu kararı almaya mecbur kalır” diye yazdı.

Ankara ve Kiev arasında konuyla ilgili anlaşma sağlanamadığını belirten Ukraynalı Bakan yardımcısı, “Ticaret hacmi artarken, Türk tarafı, Ukraya’dan Türkiye’ye yük taşımacılığının artırılmasına yönelik hiçbir seçeneği kabul etmiyor. Türkiye’nin teklif ettiği pariteler ve yüzdeler, başta DTÖ ve Ukrayna ile Türkiye arasındaki anlaşma olmak üzere, uluslararası belgelerde öngörülen standartlara doğrudan ters düşüyor” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna’nın Türkiye’ye ihcaracının, ithalatının iki kat üzerinde olduğunu söyleyen Lavrenyuk, ”Pazarın ve iki ülke arasındaki ticaretin şartları göz önünde bulundurulduğunda, taşımacılık hacminin artırılması gerekiyor” şeklinde görüş belirtti.

Lavrenyuk şöyle devam etti:

“Ukraynalı taşımacılar Türkiye’yi transit amacıyla neredeyse hiç kullanmıyor. Türk taşımacılar ise sadece 2015 yılında Ukrayna’dan 25 binden fazla transit geçiş yaptı. Dolayısıyla, Türk tarafının sürekli dile getirdiği ‘pariteleri’ düzenleyerek, sınırları geçişte ödenecek birleşik vergi ile bütçeye kaynak aktaracağız. Türkiye, protokolü imzalamayı kesinlikte reddetti ve düşünmek için süre istedi.”

turkey

22.7.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.