Andryevskiy Yokuşu yaş gününü kutluyor: Haftaya şenlik var!

Kiev’deki ünlü Andreyevski Yokuşu’nun yaş günü renkli etkinliklerle kutlanacak.

Bu haber 31 Ağustos 2018 - 13:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Andreyevskiy Yokuşu, haftaya 274’üncü yaş günü etkinliklerine sahne olacak. Podol semtindeki tarihi mekanda, 9 Eylül Pazar günü panayır, konserler, dans gösterileri, yarışmalar ve “master class”lar düzenlenecek.

Sofiya ve Kontraktovaya meydanlarını birbirine bağlayan Andryevskiy Yokuşu (Andryevskiy Spusk), ismini yokuşun hemen başında bulunan Andryevskaya Kilisesi’ne de adını veren, İsa’nın 12 havarisinden biri olan Andreas’tan alıyor.

Bir efsaneye göre, Kiev’in bugün bulunduğu yer eskiden deniz ile kaplıymış. Havari Andreas’ın, bugün Andryevskaya Kilisesi’nin olduğu dağa haç doğrultmasıyla deniz yeraltına kaybolmuş. Andryevskaya Kilisesi’nde çan olmamasının nedeninin de, efsaneye göre, çanların çalmasıyla denizin yeniden yeryüzüne çıkarak kenti sular altında bırakacağı yolundaki inanış olduğu yazılıyor.

Araç trafiğine kapalı olan Andryevski Yokuşu’nun en ilgi çekici yanı yol boyunca sıralanan satıcılar. Envai çeşit hediyelik ve antika eşya, tablolar, tarihi madalyalar, biblolar, Sovyetler Birliği simgeleri, flamalar, bayraklar, gramafonlar, eski çatal bıçak takımları, antika fotoğraf makinaları ve daha binbir türlü ilginç eşya tezgahlarda alıcılarını bekliyor.

İngiliz gotik tarzında inşa edilen “I. Richard (Aslan Yürekli Richard) Şatosu”, L-Art Sanat Galerisi, Ukrayna Tarihi Müzesi de görülmesi gereken yerlerden bazıları.

Andryevski Yokuşu’nu gezmeden “Kiev’i gördüm” demeyin!

Nasıl gidilir?

Poçtovaya Ploşad metro istasyonunun yanından kalkan fünikiler ile Mihaylovskaya Meydanı’na çıkarak, Vladimirskaya Caddesi üzerinden Andryevskiy Yokuşu’na ulaşabilirsiniz. Kontraktovaya Ploşad metro istasyonu da Andryevski Yokuşu’na yürüme mesafesinde.

31.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.