Anayasa Mahkemesi’nden Zelenskiy’nin restine rest: “Savaş çıkar”

Ukrayna’da Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile Anayasa Mahkemesi arasındaki gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Zelenskiy’nin, AYM’nin kararı nedeniyle ülkenin kaosa sürüklenebileceği, sokaklarda kan dökülebileceği açıklamasına hakimlerden sert yanıt geldi: “Yasa kabul edilirse ülkede savaş çıkar.”

İktidar partisi Halkın Hizmetkarı milletvekillerine bugün seslenen Zelenskiy, AYM’nin feshedilmesi için destek isterken, aksi takdirde mahkemenin kararı nedeniyle ülkenin kanlı bir kaosa sürüklenebileceğini, sokaklarda çatışmalara ve kan dökülmesine giden bir yola girileceğini söyledi.

Bunun üzerine Unian ajansına açıklamada bulunan AYM hakimi İgor Slidenko, parlamentonun Zelenskiy’nin önerisini desteklemesi ve AYM hakimlerinin yetkilerine son verilmesini öngören yasanın kabul edilmesi halinde Ukrayna’nın parçalanabileceğini ve ülkede savaş çıkabileceğini belirtti.

“Zelenskiy 150 yıl hapis cezası alabilir”

Zelenskiy’nin, milletvekillerine açıkça devlet sistemini devirme çağrısı yaptığını ifade eden Slidenko, devlet başkanının bu konuşması nedeniyle 150 yıl hapis cezası alabileceğini söyledi.

Ukrayna Anayasa Mahkemesi Başkanı ise Zelenskiy’nin anayasal darbe yapmaya çalıştığını iddia etmişti.

Ne olmuştu?

Önceki gelişmeler için:

“Yasa dışı zenginleşme” kanunu kriz yarattı, Zelenskiy Anayasa Mahkemesi’ne savaş açtı

Zelenskiy FT’ye yazdı: “Ukrayna, Rusya’nın kuklalarının ve oligarkların saldırısı altında”

Ukrayna Anayasa Mahkemesi Başkanı hakkında “vatana ihanet” soruşturması

2.11.2020

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.