Almanya ve Fransa’dan Ukrayna’ya destek, Rusya’ya uyarı: “Ağır sonuçları olur”

Ukrayna yakınlarındaki “Rus askeri hareketliliğine” dair haberler sonrası Almanya ve Fransa’dan Kiev’e destek açıklaması geldi: “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü baltalayacak herhangi bir girişim ağır sonuçlara yol açar.”

Bu haber 16 Kasım 2021 - 6:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile Brüksel’de bir araya gelmelerinin ardından ortak yazılı açıklama yaptı.

Ukrayna yakınlarında Rus askeri hareketliliğinden dolayı kaygılı olunduğu belirtilen açıklamada, Rusya’ya itidalli davranma ve askeri faaliyetlere ilişkin şeffaf bilgi verme çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü baltalayacak herhangi bir girişimin ağır sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunularak, “Almanya ve Fransa, Ukrayna’nın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kuvvetli bir şekilde desteklemeye kararlıdır” denildi.

Ayrıca açıklamada Ukrayna’ya temkinli davranma çağrısı yapılarak, geçen ilkbaharda Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizde, “Rusya’nın agresif söylemlerine rağmen” Ukrayna’nın gerginliğin azaltılmasına önemli katkıda bulunduğu belirtildi.

Macron’dan Putin’e: “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü korumaya hazırız”

İnterfaks ajansının bildirdiğine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki telefon görüşmesinde de Ukrayna konusu ele alındı.

Son durumla ilgili endişelerini dile getiren Macron’un, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumaya hazır olduklarını belirttiği kaydedildi.

16.11.2021

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.