Alanya’daki Ukraynalılar Taras Şevçenko’yu andı

Alanya’da yaşayan Ukraynalılar, ünlü şair Taras Şevçenko’yu doğumunun 204’üncü yılında andı.

Geride bıraktığı eserleri ile modern Ukrayna dili ve edebiyatının temelini atan şair Taras Şevçenko’yu Alanya’da yaşayan Ukraynalılar doğumunun 204’üncü yılında andı.

Ukrayna Alanya Dayanışma Derneği tarafından Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi konferans salonunda şair için anma etkinliği düzenledi. Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu’nun yanı sıra birçok Ukrayna vatandaşının katıldığı anma etkinliğinde şair hakkında konuşmalar yapıldı. Etkinlikle ayrıca yöresel kıyafetlerini giyen Ukraynalılar şairin anısına şiir okudu, şarkılar söyledi ve çeşitli gösteriler sergiledi.

Anma etkinliği hakkında bilgi veren Ukrayna Alanya Dayanışma Derneği Başkanı İvan Tkaçenko, Şevçenko’nun geride bıraktığı eserleri ile modern Ukrayna dili ve edebiyatının temeli olarak gösterilen büyük bir şair olduğunu söyledi.

Derneklerinin Alanya’da kısa önce faaliyete başladığını belirten Tkaçenko, benzer birçok etkinlik ve çalışma yapmayı planladıklarını belirterek, “Bizim asıl amacımız Ukrayna ve Türkiye arasındaki bağları güçlendirmek, Ukrayna’nın yöresel kültürünü tanıtmak” diye konuştu. (Haberalanya.com.tr)

15.3.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.