Adana ile Zaporoje arasında, Türk firmasının girişimiyle ekonomik işbirliği köprüsü

a77

Zaporoje Ticaret ve Sanayi Odası’nın sergi ve fuar salonu Kozak Palace’ın Türkiye temsilcisi olan, Easyway şirketi Genel Müdürü ve TUİD Zaporoje Temcilcisi Halil Zeybek’in girişimleriyle Zaporoje’den 17 kişilik işadamı heyeti, Adana ve Mersin’de temaslarda bulundu.

a1Adana Sanayi Odası’nın (ADASO) davetlisi olarak 10. Adana Tarım Fuarı’na katılan Zaporoje Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vladimir Şamilov ile beraberindeki heyet, Adana Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Görüşmede iki oda arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Adana ile Zaporoje arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine yönelik atılan adımları önemsediğini belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Adana ile Zaporoje kentlerinin önemli benzerlikler gösterdiğini, her iki kentin de tarım ve sanayi alanında ciddi potansiyele sahip olduğunu, özellikle yağlı tohumlar, demir çelik ve makine alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin işbirliğine gidebileceklerini belirtti.

Zaporoje Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vladimir Şamilov de, endüstriyel anlamda çok gelişmiş olan iki kentina3 ekonomik yapılarının da benzerlikler taşıdığını, bu durumun ilişkilerin geliştirilmesi için önemli fırsat yarattığını vurguladı.

TUİD WEB’in sorularını yanıtlayan TUİD Zaporoje Temsilcisi Halil Zeybek ise, “Adana Sanayi Odası’nın, Easyway şirketinin girişimiyle geçen mayıs ayında Zaporoje Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyareti ve Zaporoje’deki Metalürji ve Makina İmalat Fuarı’na katılımıyla iki oda arasındaki ilişkilerin ilk adımı atılmış oldu. Zaporoje Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Adana Sanayi Odası’nın davetlisi olarak Adana Tarım Fuarı’na katılımı bölgesel işbirliği açısından yeni açılımlar sağladı” dedi.

a2Adana Sanayi Odası ile imzalanan işbirliği anlaşmasının yanı sıra Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Organize Sanayi Bölgesi ve Mersin’de Akdeniz İhracatçılar Birligi ile yapılan toplantı ve görüşmelerin, yeni ekonomik işbirliği ve ticari ortaklıkların oluşmasına vesile olduğunu belirten Zeybek, “Adana ve Zaporoje, tarım ve sanayi alanlarındaki yapılarıyla birbirine benzeyen bölgeler. Özellikle yağlı tohumlar, buğday ve demir çelik sektörü konusunda işbirliğinin geliştirilmesi olumlu sonuçlar verecektir. Bu tür ziyaretlerin diğer kentler arasında da yapılması Türkiye ve Ukrayna arasındaki ekonomik işbirliğinin daha da gelişmesini sağlayacaktır. Zaporoje Ticaret ve Sanayi Odası’nın ziyareti sırasında her türlü imkanı sağlayan Adana Sanayi Odası yöneticilerine, özellikle Sayın Başkan Zeki Kıvanç’a ve Genel Sekreter Bora Kocaman’a teşekkür ederiz. Ayrıca, ilgilerinden dolayı, Adana Ticaret Odası’na, Akdeniz İhracatcılar Birliği’ne ve Adana Ticaret Borsası’na teşekkürlerimizi sunarız” ifadelerinde bulundu.

a4

a6

 

 

adana7

adana4

adana6

 

adana10

23.11.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.