AB’den Ukrayna’ya destek: “Kırım’daki Rusya seçimlerini tanımayacağız”

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kırım’da da düzenlenecek Rusya seçimleri öncesi Ukrayna Başbakanı Viladimir Groysman’la görüşerek Ukrayna’ya destek mesajı verdi.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek temsilcisi Federica Mogherini Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ülkenin başbakanı Vladimir Groysman ile bir araya geldi.

İkilinin düzenlediği ortak basın toplantısında Mogherini Avrupa Birliği’nin Rusya’nın Kırım’da düzenleyeceği seçimleri tanımayacağını belirterek, “Avrupa Birliği Ukrayna’nın istikrarlı ve müreffeh bir demokrasi, ekonomi kurma savaşındaki en güçlü destekçisidir” dedi.

Rus enerji devi Gazprom’un 1 Mart itibariyla Ukrayna’ya doğal gaz sevkiyatını durdurma kararı hatırlatılan Mogherini, “Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic bugünlerde konuya olumlu bir çözüm bulmak için temaslarda bulunuyor” diye konuştu.

Gazprom sevkiyatı durdurma kararını Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin Ukrayna’ya doğal gaz sevkiyatıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediğine hükmetmesinin üzerine almıştı. (Euronews)

13.3.2018

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.